Evropská komise navrhuje vytvoření programu státních půjček pro Řecko

Brusel – Evropská komise navrhuje vytvoření programu státních půjček, které mají pomoci zadluženému Řecku. Novinářům to dnes řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Řekům by případně půjčily jen země eurozóny, nikoliv celé Evropské unie. Zatím není zřejmé, zda Řecku bude muset půjčit každý stát eurozóny včetně Slovenska, nebo bude celý program postaven na dobrovolnosti. S mechanismem však musí jejich lídři souhlasit. Jednat by se o něm mělo na nadcházejícím summitu EU.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso:

„Vyzývám lídry Evropské unie, aby s vytvořením tohoto nástroje vyslovili souhlas co nejdříve.“

Podle Barrosa není možné prodlužovat současnou situaci. Řecko sice v současnosti Evropskou unii ani například Mezinárodní měnový fond o pomoc nepožádalo, ale řecký premiér Jorgos Papandreu dnes varoval, že se blíží doba, kdy si jeho země již nebude moci půjčovat.

„Takový nástroj by se skládal ze systému bilaterálních půjček a byl by plně v souladu s částí evropských smluv, která zakazuje pomoc zemím eurozóny, a navíc by byl spojen s řadou podmínek,“ popsal Barroso případný mechanismus. Jako představitel Evropské komise tak vůbec poprvé potvrdil předchozí mediální spekulace, že případná pomoc Řecku by se skládala z půjček, a nikoliv například záruk za úvěry.