Soud rozhodl o vině Australana a dalších tří čínských zaměstnanců Rio Tinto v obou bodech obžaloby. Hu dostal za přijímání úplatků sedm let a za krádež obchodních tajemství dalších pět let.
Kolem celého případu nicméně stále panuje řada nejasností. Čínský justiční systém je velmi neprůhledný a případ provázely zmatky. Zatímco loni v červenci soud v Šanghaji tvrdil, že obvinění úplatky rozdávali, ti se minulý týden přiznali k tomu, že je naopak brali. Rio Tinto je největším zásobovatelem železné rudy v Číně a úplatky měly hrát roli v manipulaci cen rudy. Ukradená tajemství se měla týkat čínského ocelářského průmyslu. Žádné detaily však čínský soud ani obhájci obžalovaných neuvedli.

Reportáž Tomáše Etzlera
Všichni čtyři zaměstnanci Rio Tinto se přinali k braní úplatků, odmítli ale jejich výši, a všichni až na jednoho odmítli také obvinění z průmyslové špionáže. Zatčeni byli loni v květnu, zhruba měsíc poté, co australská vláda zabránila tomu, aby největší čínská státní těžařská společnost Chinalco koupila podíl v Rio Tinto. Objevily se tak spekulace o tom, že celý případ je víc než čím jiným především politickou pomstou.
Právník Sterna Hu:
„Ještě jsme se nerozhodli, jestli se budeme odvolávat k vyššímu soudu, nebo jaký bude náš další krok. K tomu se musím s panem Hu sejít osobně a vše prodiskutovat. Doufám, že to bude co možná nejdřív.“
Celá záležitost už se výrazně podepsala na oficiálních australsko-čínských vztazích. Čína se nicméně k procesu staví velmi opatrně, ví totiž, že může odradit případné budoucí investice. Podle nedávného průzkumu americké obchodní komory se podmínky pro podnikání v Číně rok od roku zhoršují. Čínská vláda se totiž snaží zahraniční investory kontrolovat. Spojené státy i Evropská unie dlouhodobě upozorňují na to, že Čína se k jejich podnikatelům nechová férově a neposkytuje jim stejné podmínky jako vlastním podnikům.