Živnostníkům se možná zvýší odvody na sociální pojištění

Praha - Živnostníkům by se v budoucnu mohly zvýšit odvody na sociální pojištění. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle deníku E15 počítá s tím, že by se odvody osob samostatně výdělečně činných měly vyrovnat s odvody, které platí zaměstnanci. Živnostníci by tak odváděli do systému desítky tisíc korun navíc.

V současné době přispívají OSVČ do systému sociálního pojištění zhruba poloviční částkou, než jakou ze svého platu odvádí zaměstnanci. Podle ministerstva ale současný stav ohrožuje příjmy státního rozpočtu a hrozí také, že nebude dost peněz na důchody pro živnostníky.

ČSSD je pro, pravice zvýšení pojistného odmítá

„Konkrétní návrhy neznám, ale všichni musejí přispívat do systému stejně. Vyšší odvody tak podpoříme,“ řekl ekonomický expert ČSSD Jan Mládek. Naopak proti jakýmkoli změnám v systému se staví ODS i TOP 09. „Na rozdíl od zaměstnance není OSVČ chráněna zákoníkem práce. Je tak nepřijatelné, aby platila stejné pojistné,“ uvedl Martin Kocourek z ODS.

Opatrně se k návrhům stavějí lidovci. „Podnikatelé mají menší jistotu na trhu práce a snížené odvody jsou právě zohledněním této nejistoty,“ řekla místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Ministerstvo chce zvýšit i sazbu nemocenského pojištění. Současná sazba 1,4 procenta nestačí na úhradu výdajů na nemocenské pojištění. Ministerští úředníci rovněž navrhují nastavit maximální výši vyměřovacího základu pro pojistné. Chtějí tak zamezit samostatně výdělečně činným osobám zneužívat nemocenský systém. V současnosti mají OSVČ možnost nastavit si každý měsíc jiný vyměřovací základ pojistného, a pobírat tak nejvyšší možné dávky.

Jak upozornil Jaromír Drábek z TOP 09, stejnou možnost mají i zaměstnanci, pokud se nechají zaměstnat na jeden měsíc s extrémně vysokým platem. „Proto si myslíme, že navrhovaná změna nic dobrého nepřinese, a nepodpoříme ji. Spekulace na výši dávek má být předmětem činnosti kontrolních orgánů a nevyžaduje změnu zákona,“ řekl Drábek.