Více než třetina lidí si neodkládá peníze pro případ ztráty zaměstnání

Praha - Pokud by ztratily práci, nemají téměř dvě pětiny Čechů (36 procent) žádnou finanční rezervu. Zároveň ale připouštějí, že by ji mít měly. Naopak na horší časy se vybavilo 16 procent dotázaných. Vyplývá to z výsledků ankety pracovního portálu OnlinePráce, která se konala ve druhé polovině března. Ekonomická krize donutila více než čtvrtinu lidí, aby si začala takovou rezervu teprve vytvářet. Necelých 20 procent návštěvníků portálu si myslí, že žádné záložní zdroje financí nepotřebují, protože se o práci nebojí. Možné obavy ze ztráty zaměstnání tak čtyři pětiny respondentů donutily k tomu, aby začaly nad horšími časy více přemýšlet.

Tereza Žáková, zákaznický servis portálu OnlinePráce:

„Ukazuje se, že si lidé poměrně silně uvědomují, že ekonomická recese zdaleka nekončí a v ohrožení mohou být i oni osobně. Téměř polovina našich respondentů buď už nějaké finanční prostředky pro případ ztráty zaměstnání stranou má, nebo se k tvorbě rezervy chystá. Pokud si riziko chybějících zdrojů uvědomuje více než další třetina dotázaných, svědčí to jednoznačně o tom, že obava ze ztráty zaměstnání je nyní poměrně vysoká.“

Podle Terezy Žákové si lidé také svého současného zaměstnání začínají více vážit, což ukázaly i předchozí ankety. Z nich vyplynulo, že by se pro udržení pracovního místa vzdali řady benefitů. Lidé by se prý měli bez ohledu na výši mzdy naučit tvořit si finanční rezervy dlouhodobě. Určitá forma pravidelného spoření by měla být součástí každého rodinného rozpočtu, i kdyby měla být v minimální výši.