Stávkovat se nebude, Škoda Auto zvedne mzdy

Mladá Boleslav – Ve Škodě Auto od dubna vzrostou mzdy o 2,7 procenta. Odbory se na tom dnes dohodly s vedením firmy, uvedli odboráři na svých webových stránkách. Vedení firmy se k tomu nechce vyjádřit. Za duben podle odborů dostanou zaměstnanci také jednorázovou platbu deset tisíc korun. Po měsících jednání je tak zažehnána stávka.

Škoda Auto patří k největším zaměstnavatelům v Česku. Průměrná mzda dělníků činila dosud 26 500 korun, po uzavření nové smlouvy by měla vzrůst zhruba o tisíc korun. Odboráři ještě před uzavřením dohody odmítli v pořadí již pátý návrh firmy, který jim zaručoval růst platů o 2,5 procenta od dubna a od října pak o další dvě desetiny procenta. Až na nárůst o 2,7 procenta ihned od dubna a příplatek deset tisíc korun odbory kývly.

Od dubna se zvýší i příspěvek na penzijní připojištění o padesát korun měsíčně. Smlouva platí do konce března příštího roku. „Zaměstnanci obdrží jednorázovou mimořádnou platbu ve výši deseti tisíc korun jako ocenění výkonů a flexibility ve velmi náročném a turbulentním roce 2009,“ řekl mluvčí firmy Jaroslav Černý.

Vyjednávání trvalo týdny

Vyjednávání o mzdách trvalo několik týdnů, původní kolektivní smlouva musela být minulý týden prodloužena až do pondělí 12. dubna. To byl pro odbory krajní termín, pokud by se nedohodly, byly připraveny zorganizovat protestní akce. Stávku použili odboráři ve Škodovce k prosazení svých požadavků naposledy před třemi lety.

Škodě Auto loni klesl čistý zisk o 68 procent na 3,46 miliardy korun. Tržby firmy se propadly o 6,2 procenta na 187,8 miliardy korun. Dodávky zákazníkům mírně vzrostly o 1,4 procenta na rekordních 684 tisíc vozů. Letos by Škoda mohla dosáhnout dalšího prodejního rekordu, řekl v březnu předseda představenstva Reinhard Jung.

Výroba vozů Škoda Octavia
Výroba vozů Škoda Octavia
Více fotek
  • Výroba vozů Škoda Octavia autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1186/118543.jpg
  • Reinhard Jung autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1518/151794.jpg