V Česku zřejmě vyroste devět špičkových vědeckých center

Praha - Celkem 38 vědeckých projektů v Česku má velkou šanci získat 28 miliard korun z fondů Evropské unie. Ministerstvo školství dnes zveřejnilo názvy všech projektů, které prošly náročným mezinárodním hodnocením a postupují do závěrečné fáze posuzování. V Česku by mohlo vyrůst až devět špičkových vědeckovýzkumných center a 29 center regionálních.

Největšího významu na poli věděckém by mělo dosáhnout devět špičkových center, které se mají stát tzv. centry excelence, tedy křižovatkami evropské vědy.

Takovými projekty mají být například Biotechnologické a biomedicínské centrum (Biocev)nebo Mezinárodní centrum klinického výzkumu, které má vzniknout při brněnské nemocnici u svaté Anny. Finance půjdou z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Vždy pokryjí 85 procent ceny projektu. Zbytek si musí předkladatel zaplatit sám.

Z evropských peněz se zřejmě postaví i nejvýkonnější laser světa

Například nové Biotechnologické a biomedicínské centrum (Biocev) Akademie věd Univerzity Karlovy, které má vyrůst u Vestce u Prahy, vyjde cekem na 3,25 miliardy korun. Práci v něm najde zhruba 500 lidí. Zabývat se zde budou mimo jiné buněčnou biologií, virologií nebo tkáňovým inženýrstvím. Při zkoumání buněk nebo terapií nádorů bude využitelný také nejvýkonnější laser světa (Extreme Light Infrastructure - ELI). Laser, jehož výkon by měl být až stokrát větší, než dosud mají největší zařízení tohoto druhu, by měl stát 6,9 miliardy korun. Postaven bude v Dolních Břežanech.

Mezi velké projekty patří třeba i Mezinárodní centrum klinického výzkumu, který si podala Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. V moravské metropoli by měl za 6,5 miliardy korun vzniknout také Středoevropský technologický institut (CEITEC) zaměřený na biomateriály a robotické systémy využitelné při náročných operacích.

Svá želízka v ohni má v boji o evropské miliardy i Vysoká škola báňská–technická z Ostravy, která připravuje jedno z nejmodernějších superpočítačových center na světě. Zde by se zpracovávaly výpočetní úlohy například pro oblast bezpečnosti a zdraví obyvatelstva, průmysl a vývoj nových léčiv.

Z rozhodování o dotacích vypadla Karlova univerzita

Mezi subjekty, které mají šanci dosáhnout na peníze z Evropské unie, není Karlova univerzita. Je to dáno tím, že prostřednictvím operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace je možné čerpat peníze z Evropského fondu regionálního rozvoje. Pro Česko to znamená, že na dotace dosáhnou především mimopražské projekty.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24