Brusel by mohl schvalovat rozpočty států eurozóny dříve než parlamenty

Brusel – Evropská komise možná bude schvalovat rozpočty členských států eurozóny ještě předtím, než o nich budou hlasovat národní parlamenty. Na jedné z konferencí v Bruselu to podle serveru EUobserver řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. Toto pravidlo by komise mohla navrhnout již v květnu, kdy má představit návrh na zpřísnění rozpočtových pravidel v EU a eurozóně.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn

„Měli bychom využít první měsíce roku, řekněme leden až červenec, abychom získali návrhy státních rozpočtů.“

Eurokomisař dále uvedl, že nepůjde o základní rysy rozpočtu, spíš o jeho komplexní návrh. Ten by pak posoudila komise a poté i euroskupina, tedy ministři hospodářství a financí eurozóny. Až po této proceduře by se rozpočet dostal k projednávání v národním parlamentu.

Podle očekávání se nicméně podobný návrh setká s odporem některých států. „V případě některých států by se mohl objevit silný odpor v případě, že jsou národní rozhodnutí přesouvána na úroveň EU,“ řekl internetovému serveru Fabian Zuleeg, hlavní ekonomický analytik bruselského think-tanku European Policy Centre. Podle něj by se navíc mohly objevit i legislativní problémy v zemích, jako je například Německo.

Diskuse o zpřísnění rozpočtových pravidel se rozvinula po odhalení problémů Řecka, které silné zadlužení přivedlo až na pokraj bankrotu. Postupem času se navíc ukázalo, že Řekové dlouhodobě falšují statistiky státního hospodaření. Ekonomové se obávají, že kolaps Řecka by mohl ohrozit stabilitu celé eurozóny.