Návštěva benzinky vyjde zas o něco dráž, levnější je jen LPG

Praha - Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v posledních dvou týdnech opět rostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 se prodával v průměru za 31,87 koruny za litr a byl tak o 33 haléřů dražší než o dva týdny dříve. Litr nafty podražil o 40 haléřů na průměrných 30,04 koruny. Mírně zlevnil jen plyn LPG. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Bezolovnatý benzin Special 91 s přísadou zdražil průměrně o 31 haléřů na 31,30 koruny za litr. Naopak o tři haléře zlevnil plyn LPG, který se prodával průměrně za 14,71 Kč/l.

Ceny pohonných hmot pravidelně sleduje i společnost CCS. Podle jejích čtvrtečních údajů průměrná cena benzinu v uplynulém týdnu stoupla o 23 haléřů na 31,87 Kč/l, nafta zdražila o 57 haléřů na 30,27 Kč/l.

Analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum vidí příčinu zdražování pohonných hmot v růstu ceny ropy, která se vyšplhala na několikaměsíční maximum a pohybuje se kolem 85 dolarů za barel. „Před rokem se ropa obchodovala přibližně za 50 USD,“ podotkl analytik Jan Šimek z firmy Broker Consulting. Strmějšímu růstu cen pohonných hmot v ČR podle něho brání posilování koruny vůči euru a dolaru.