Za nebezpečná auta zaplatíme 16 milionů dolarů, souhlasí Toyota

Washington – Japonská automobilka Toyota údajně souhlasí s rekordní pokutou 16,4 milionu dolarů, tedy víc než 300 milionů korun. Tu jí vyměřil americký úřad pro bezpečnost za to, že vědomě pozdě informovala o problémech s plynovým pedálem u svých vozů. Agentury dnes s odvoláním na vládní zdroje uvedly, že dohoda mezi ministerstvem dopravy a automobilkou o pokutě má být podepsána ještě dnes.

Stanovená částka je zatím nejvyšší pokutou, jakou kdy úřady v USA udělily automobilce. Podle důkazů Toyota věděla o problémech s plynovým pedálem u některých vozů již od září, avšak vozy k opravě svolala až v lednu. Podle amerických zákonů musí automobilky informovat o případném problému u vozů do pěti pracovních dnů od okamžiku, kdy na defekt, který by mohl ohrozit bezpečnost, přijdou.

Souhlasem s pokutou podle zdroje z úřadu Toyota přijme zodpovědnost za utajování vad a porušení zákonů. Mluvčí Toyoty v Japonsku však řekl, že zatím nepadlo závěrečné rozhodnutí, jak bude automobilka reagovat na navrhovanou pokutu od amerických úřadů.

Toyota kvůli problémům s plynovým pedálem svolala k opravě po celém světě více než osm milionů vozů. Pokutou od amerických úřadů však problém pro automobilku zřejmě neskončí, protože ještě čelí více než 100 žalobám od běžných spotřebitelů. Rovněž zástupci ministerstva dopravy nevyloučili i další pokuty.