ČSSD: Zabráníme jednostrannému zvyšování nájemného

Praha - Pokud sociální demokraté vyhrají květnové sněmovní volby, předloží nový zákon o nájemném, který zruší dosavadní možnost jednostranného navyšování nájemného. Stát by měl také přispívat lidem, kteří budou platit na nájemném víc než třetinu svých čistých příjmů. Podle svého předsedy Jiřího Paroubka strana počítá také se zavedením zvýhodněné novomanželské půjčky a spuštěním systému krizového refinancování hypoték.

„Nikdo nebude platit na nájemném více než třetinu svých čistých příjmů. Pokud bude tato hranice překročena, vznikne nárok na finanční příspěvek,“ přislíbil Paroubek. Stranický odborník na bydlení Ivan Přikryl uvedl, že není možné říct dopředu, kolik peněz by si takové opatření vyžádalo. Podle něj by se ale lišilo, například mladým lidem by stát přispíval kratší dobu, zatímco třeba u lidí nad 65 let by šlo o trvalý příspěvek.

Další stranický odborník na bytovou problematiku a poslanec Stanislav Křeček zdůraznil, že bude zapotřebí změnit způsob stanovování místně obvyklého nájemného. Místo dosavadního přístupu, kdy se vycházelo například z nabídek realitních kanceláří, se bude tato částka vypočítávat ze tří nájmů, které se platí za obdobné byty v jednom místě. Do doby, než začne platit nová úprava, by mělo místně obvyklé nájemné vycházet z úrovně dosažené deregulací v letošním roce. To znamená, že by v letošním roce skončila platnost zákona, který toto nájemné zvyšoval.

Video Bydlení - téma letošních voleb
video

Bydlení - téma letošních voleb

Podpora bydlení pro mladé

ČSSD ve svém volebním programu mimo jiné slibuje, že opět zavede zvýhodněné novomanželské půjčky na pořízení a modernizaci bytu pro mladé lidi do 40 let s odpočty na každé narozené dítě. Plánuje také, že obnoví státní podporu na získání tzv. startovacích bytů, tedy bytů hlavně pro mladé manžele.

Připravit chce i systém krizového refinancování hypoték. Poslanci ČSSD již loni v prosinci předložili návrh zákona, který znamenal, že fond rozvoje bydlení by půjčoval nezaměstnaným lidem na splátky hypoték. Sněmovna se jím dosud ale nezabývala a je téměř jisté, že do voleb už to nestihne.

Oponenti: Plány ČSSD zlikvidují nájemní bydlení

Podle některých ekonomů mohou plány ČSSD ale skončit velmi špatně. Nová pravidla zlikvidují nájemní bydlení, striktně totiž omezí práva a možnosti majitelů domů včetně obcí. Nebude se tak dostávat peněz třeba na rekonstrukce bytů a domů.

Plány dalších stran v oblasti bydlení

ODS

  • Podpoří výstavbu startovacích bytů pro mladé, nájemní i družstevní bydlení.
  • Chce stavět více domů s pečovatelskou službou.
  • Má připraveno široké spektrum podpor sociálně slabých.

TOP 09

  • Chce především jasně určit, co je úlohou státu, a to, co spadá do kompetence obcí.
  • Počítá s finanční podporou domácností, kterým na bydlení nestačí příjmy.

KDU-ČSL

  • Chystá se bojovat za rozvoj bydlení na venkově.
  • Podpoří také výstavbu startovacích bytů pro mladé.

KSČM

  • Požadují snížení nájemného. Poměr mezi nájemným a mzdou je podle nich v Česku nad průměrem Evropské unie.