Eurozóna dostala další ránu, tentokrát přišla ze Španělska

New York – Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s dnes snížila úvěrový rating Španělska o jeden stupeň na úroveň AA. Svůj krok zdůvodnila tím, že Španělsko čeká delší období slabého ekonomického růstu, než se dosud očekávalo. Dnešní krok znamená další prohloubení krize v eurozóně, která čím dál více otřásá finančními trhy. Agentura S & P v úterý srazila rating Portugalska o dva stupně a známku Řecka dokonce o tři stupně do spekulativního pásma. To způsobilo otřesy na globálních finančních trzích, které se obávají státního bankrotu Řecka a finančních problémů dalších zemí jižního křídla eurozóny.

„Předpovídáme nyní, že reálný růst HDP bude činit v období 2010 – 2016 v ročním průměru 0,7 procenta ve srovnání s naším dosavadním odhadem nad jedním procentem,“ uvedla agentura. Slabá ekonomika se odrazí ve zhoršeném stavu veřejných financí, které ztratí daňové příjmy a budou mít zvýšené výdaje například na nezaměstnanost.

Šéf chicagské investiční společnosti Birkelbach Investment Securities Carl Birkelbach:

„Je to (oznámení o Španělsku) více méně to, co investoři mohou čekat i nadále. Sjednocená Evropa je sjednocená jen na papíře. Myslím, že se s tím budeme potýkat léta a čekám další pokles eura, i když nic katastrofálního.“

 

Výhled španělského ratingu zůstává negativní, což znamená, že může být bez dalšího varování znovu zhoršen. Oznámení zřejmě dále zvýší nervozitu z potíží zadlužených a ekonomicky slabých zemí z periférie eurozóny v době, kdy Řecko už zažívá těžkou dluhovou krizi.