Česká spořitelna v prvním čtvrtletí bodovala

Praha – Největší bance v Česku dnes stoupl v prvním čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk o 4,1 procenta na 3,13 miliardy korun. Jde o Českou spořitelnu (ČS), která v České republice vede v počtu klientů. Provozní zisk spořitelny se vyšplhal na 6,64 miliardy korun. Na dobrých výsledcích se podepsal růst zisku z provozních činností, pokles nákladů a nárůst tvorby opravných položek na úvěrová rizika.

Spořitelně se daří díky podpoře klientů

„Pozitivní výsledek můžeme hlásit v první řadě díky důvěře našich klientů, kteří nám svěřují do správy své finance - ať jde o klienty z řad občanů, firmy nebo veřejný a neziskový sektor,“ říká předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny Gernot Mittendorfer.

Video České spořitelně se letos zatím daří
video

České spořitelně se letos zatím daří

České spořitelně se letos zatím daří

30.4.2010

Finanční rok 2010 se pro Erste Group vyvíjí skvěle

Příjmy z poplatků a provizí stouply především vlivem vyššího počtu transakcí. Ty vzrostly o 9,3 procenta. „Rostly především úvěrové obchody včetně prodeje doplňkových pojišťovacích služeb, například pojištění schopnosti splácet,“ informovala ČS. Pozitivní vliv měly podle banky také příjmy z platebních a karetních transakcí a pojišťovacích činností, a to díky jejich rostoucímu počtu. Zvýšily se rovněž příjmy z transakcí s cennými papíry především vlivem zotavujícího se trhu podílových fondů.

S oživením ekonomiky se znovu probouzí i české banky. Ty sice krize nezasáhla tolik, jako jejich zahraniční konkurenty, přesto první letošní výsledky očekávaly s napětím.

„ČR je oproti jiným zemím specifická tím, že banky mají výrazně více vkladů než úvěrů. V době finanční krize se výrazně ztížil přístup bank k externímu financování a právě díky vysokému objemu vkladů nejsou na externím financování tolik závislé jako zahraniční banky,“ uvádí analytik Milan Lávička. 

Dařilo se i Erste Bank

V první části roku se dařilo i Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní. Ta zvýšila ve stejném období čistý zisk o deset procent na 255,2 milionu eur (zhruba 6,5 miliardy korun). „Erste Group úspěšně zahájila rok 2010, i díky pozvolnému zlepšování fundamentálních hospodářských ukazatelů ve střední a východní Evropě,“ uvedl předseda představenstva Erste Group Bank AG Andreas Treichl. Pozitivní trend byl podle něj podpořen zhodnocením regionálních měn a nižšími úroky v Rumunsku a v Maďarsku.

Krize se ale Erste Bank nevyhnula. Na posílení svého kapitálu dostala v těžkých časech od rakouské vlády skoro 3 miliardy eur.

Hospodářské výsledky Erste Bank
Hospodářské výsledky Erste Bank