Německo chce zavést nová pravidla pro členství v eurozóně

Berlín - Německo prosazuje změny pravidel pro eurozónu, které by zajistily stabilitu eura a zabránily zemím jako Řecko podkopávat ji rostoucími dluhy. Mezi nimi by měla být i možnost pozastavit hlasovací práva zemím, které nedodržují své závazky, řekla pro nedělník Bild am Sonntag německá kancléřka Angela Merkelová. Kancléřka rovněž uvítala dobrovolný příspěvek německých bank k finanční pomoci Řecku.

V rozhovoru, jehož části Bild dnes zveřejnil, Merkelová uvedla, že ministři financí zemí eura se v květnu sejdou k diskusím o změnách pravidel pro členství v eurozóně. Jednotná evropská měna je podle Merkelové jedním z nejúspěšnějších počinů Evropy, nyní však je zapotřebí změn, které by ochránily její stabilitu. „V budoucnu musí být možné, aby země, která nedostojí svým povinnostem, byla alespoň dočasně zbavena hlasovacích práv,“ řekla Merkelová a dodala, že pro Německo bude tato otázka zásadní.

Pakt stability, který má bránit nadměrně vysokým rozpočtovým deficitům a státním dluhům, bude podle Merkelové posílen účinnými sankcemi. Merkelová rovněž uvedla, že by „velmi uvítala dobrovolnou účast bank“ na balíku pomoci pro Řecko. Příspěvek bank začal koordinovat šéf Deutsche Bank Josef Ackermann po rozhovoru s ministrem financí Wolfgangem Schäublem. Účast bank by německým politikům před důležitými zemskými volbami usnadnila „prodat“ silně nepopulární sanaci Řecka nespokojené veřejnosti.

Konsorcium bank již údajně přislíbilo jednu až dvě miliardy eur, dohoda však ještě uzavřena nebyla. Jde ovšem o víceméně symbolickou sumu, protože celý rozsah tříleté pomoci se dostal z původně předpokládané sumy 45 miliard eur na 100 až 120 miliard (až 3,1 bilionu korun ). O podmínkách pomoci nyní jedná řecká vláda se zástupci MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky. Dohoda by měla být podle zdrojů z řecké vlády zkompletována zřejmě ještě dnes a ministři financí eurozóny ji mají schválit v neděli.