Merkelová podpořila výrobu elektromobilů

Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová společně s šéfy německých automobilek a energetických podniků spustila plán podpory elektromobilů. Díky němu by měl do roku 2020 po německých silnicích jezdit milion aut na elektřinu. Zatím jezdí v Německu padesát milionů aut na benzín nebo na naftu. Teď k nim chce německá vláda přidat milion aut s novým elektrickým pohonem.

Podle představitelů německých automobilek má Německo dobrou pozici k tomu, aby získalo vedoucí postavení na trhu s elektromobily. „Aby se tak stalo, musí naši političtí i průmysloví vůdci táhnout za jeden provaz,“ podotkl generální ředitel německé automobilky BMW Norbert Reithofer.

Šéf další automobilky Volkswagenu vyzval vládu k tomu, aby poskytla na rozvoj elektromobilů víc peněz. Kabinet by podle něj měl v zemi zajistit vytvoření sítě dobíjecích stanic pro auta na elektřinu.

Video Reportáž Marty Machkové
video

Reportáž Marty Machkové

Německé ministerstvo dopravy považuje ale řešení otázky dotací za předčasné. Podle ministerstva se elektromobily musí stát natolik populární, aby přilákaly zákazníky sami o sobě. Opoziční strany vidí snahu vlády v této oblasti jako pouhé divadlo.

Automobilka
Automobilka