Klaus jmenoval guvernérem ČNB Miroslava Singera

Praha – Novým guvernérem České národní banky bude od 1. července dosavadní viceguvernér Miroslav Singer. Na Pražském hradě ho dnes do funkce jmenoval prezident Václav Klaus. V čele centrální banky Singer vystřídá Zdeňka Tůmu, který v polovině dubna oznámil svou rezignaci.

„Jsem přesvědčen, že Česká národní banka se dostává do těch nejlepších rukou,“ uvedl Klaus a poukázal na to, že ČNB má před sebou řadu náročných úkolů, aby se vyrovnala se současnou ekonomickou krizí.

„Mandát guvernéra přijímám s vědomím, že ještě neutichly turbulence a otřesy finančních trhů. Chystají se dramatické, naší zemi ne vždy nutně prospěšné změny architektury finančního trhu v Evropě i ve světě a já jsem odhodlán ze všech sil usilovat o to, aby i během mého působení na pozici guvernéra byla ČNB schopna naplňovat roli garanta pevnosti českého finančního systému a především stability hodnoty úspor českých občanů,“ uvedl Singer po svém jmenování.

Video Guvernérem ČNB bude Singer
video

Guvernérem ČNB bude Singer

Guvernérem ČNB bude Singer

Jmenování Miroslava Singera guvernérem ČNB

Komentář Jana Čermáka a Petra Holuba

Brífink Miroslava Singera

Singer byl jedním z dvou kandidátů, o nichž se v souvislosti s uvolněnou pozicí guvernéra ČNB nejčastěji mluvilo. Zmiňováno pro tuto pozici bylo ještě jméno dalšího viceguvernéra Mojmíra Hampla. Sám prezident ale do poslední chvíle neprozradil, koho skutečně do funkce jmenuje.

Viceguvernérem a členem bankovní rady České národní banky se stal Singer v roce 2005. Předtím působil v soukromém sektoru, především jako ředitel ředitel skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers.

V dosavadní historii ČNB bude v pořadí třetím guvernérem. Před ním tento post zastávali Josef Tošovský (1993 až 2000) a Zdeněk Tůma (2000 až 2010). Ten měl původně ve funkci skončit po uplynutí svého druhého šestiletého mandátu 12. února 2011. V dubnu ale překvapivě oznámil svoji rezignaci k letošnímu 30. červnu. Jako hlavní důvod uvedl snahu zamezit spekulacím se jmenováním nového guvernéra, které by mohly negativně ovlivnit bankovní radu ČNB.

Miroslav Singer

se narodil 14. května 1968 v Praze. V roce 1991 absolvoval Vysokou školu ekonomickou, obor matematické metody v ekonomii, a v roce 1995 doktorandské studium na Pittsburské univerzitě.

Od roku 1993 pracoval Singer jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Od roku 1995 byl hlavním ekonomem Expandia Finance, v letech 1998 až 1999 zastával funkci ředitele Investiční společnosti Expandia a v období 2000 až 2001 byl ředitelem holdingu Expandia. Od roku 2001 působil jako ředitel skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR. V únoru 2005 se pak stal členem bankovní rady ČNB a zároveň i jejím viceguvernérem.

Přednáší kurz informační ekonomie na Vysoké škole ekonomické v Praze, v minulosti přednášel i v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK. Publikoval řadu článků v denním i odborném tisku. Od dubna 2003 je Singer předsedou správní rady Nadace CERGE-EI. Byl členem dozorčí rady či představenstva společností Česká pojišťovna, Expandia Finance, Expandia Banka, Expandia Holding a Chemofond a firem Jitona, Vigona a Vlnap.

Prezident Václav Klaus jmenoval Miroslava Singera guvernérem České národní banky
Zdroj: ČTK
Autor: ČT24