Hampl: Česko není připraveno vzdát se své měnové politiky

Praha - Podle viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla není Česká republika připravená vzdát se své měnové politiky, ani euro není připravené stát se dobrou měnou pro Česko. Ovšem dle bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly je projekt eurozóny výrazně spojený s evropskou integrací, která je naplňováním ambicí největších evropských hráčů. Tento projekt bude podle něj hájen, mezi vyspělými zeměmi EU bude prý velká ochota zaplatit za něj vysokou částku.

Naopak Hampl vidí jako neslučitelné, aby eurozóna umožňovala v členských zemích rozpočtovou autonomii a zároveň se snažila o vynucování rozpočtových pravidel: „To je kvadratura kruhu.“

Podle Hampla nesladila jednotná měna odlišnou strukturu eurozóny, nezajistila hospodářský růst členských států a nevynutila v nich základní ekonomické reformy, což bylo od ní hlavní očekávání. „Stal se opak,“ podotkl. Hampl připustil, že mezi pozitiva přijetí eura patří snížení některých transakčních nákladů, z makroekonomických efektů pak přineslo nižší a méně proměnlivou inflaci. Ta ale podle něj nebyla problémem Česka.