Kostelecké uzeniny se rozloučí s drůbeží i zaměstnanci

Kostelec - Společnost Kostelecké uzeniny končí výrobu drůbežího masa v Kostelci u Jihlavy a na úřad práce už oznámila hromadné propouštění. O práci má přijít až 350 lidí. Holding Agrofert podnikatele Andreje Babiše, kterému kostelecká továrna patří, hodlá kuřata zpracovávat v jiných závodech. Sníží se mu tím náklady a hlavně se vyřeší i to, že zastaralá výroba v Kostelci obtěžuje okolní obyvatelstvo hlukem a zápachem. Propouštění ovšem zvýší nezaměstnanost, která už nyní na Jihlavsku přesahuje 8 procent.

Továrna na uzeniny a konzervy patří ke kostelecké tradici, funguje už od roku 1917. Dnes zaměstnává bezmála 2 tisíce lidí. Agrofert už ale nepočítá v závodě s výrobou drůbežího masa. Výrobu kuřat zajistí provozy další Babišovy firmy Vodňanská drůbež. „Důvodem tohoto rozhodnutí je specializace jednotlivých závodů v rámci holdingu Agrofert, kdy se Kostelecké uzeniny budou specializovat na výrobu červeného masa,“ uvedl generální ředitel společnosti Kostelecké uzeniny Pavel Kváč.

Nezaměstnanost na Jihlavsku povyskočí

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Firma se s odbory dohodla, že se primárně zbaví agenturních pracovníků a lidí, kterým končí termínované kontrakty. „Část lidí by měla najít uplatnění ve stávajícím provozu s vepřovým a hovězím. Pro ty stálé to až taková rána nebude, jestli se teda splní to, co je slíbené,“ upozornil předseda odborové organizace Kostelecké uzeniny Josef Žák.

Přesto jde o největší propouštění v podniku za 15 let, což se negativně odrazí i na zaměstnanosti v regionu. „Pokud opravdu dojde k propuštění 300 zaměstnanců, může to znamenat zvýšení míry nezaměstnanosti o 1 procento,“ varovala mluvčí jihlavského úřadu práce Jarmila Klejzarová. První vlna propouštění odstartuje na konci září, další zaměstnanci masozávod opustí k 31. prosinci.

Vodňanská drůbež bude lidi přibírat

Přesně opačná situace bude podle Agrofertu vládnout v mirovickém závodě na porážku drůbeže, jednom ze tří, které převezmou část výroby z Kostelce. Vzniknout by tam mělo zhruba 100 nových pracovních míst a rozjede se dvousměnný pracovní provoz. Aby byl mirovický závod schopen zvýšenou zátěž zvládnout, pracuje se na dílčích úpravách v úseku balení a porcování.

Převzetí výroby Kosteleckých uzenin bude pro Vodňanskou drůbež znamenat maximální využití porážkové kapacity v závodech v Mirovicích, Vodňanech a brněnských Modřicích. Přesun podle vedení firmy sníží fixní náklady v těchto provozech.

Společnost Vodňanská drůbež zaujímá zhruba třetinový podíl na trhu s drůbežím masem a je největším zpracovatelem svého druhu v České republice. Denně se v jejích závodech porazí 240 tisíc kuřat. Zpracovává ale také kachní maso, ročně kolem 8 tisíc tun.

Na úřadu práce
Na úřadu práce
Více fotek
  • Na úřadu práce autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1472/147200.jpg
  • Drůbež autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1752/175164.jpg