Prezident Asociace společností provozujících kasina Vladimír Eichinger
„Jednak je to hospodářská krize, jež se dotkla i lidí s vyššími příjmy, kteří jsou velkým podílem návštěvníky kasin. Další je pokles cestovního ruchu.“
Loni snížení sázkového šílenství pocítila nejen kasina, ale i loterie a herní automaty. Nejvíce peněz spolykaly kritizované videoloterijní terminály a jiné elektronické hry, kam Češi „nasypali“ 53 miliard korun. „Mezi lety 2008 a 2009 je 20 miliard pokles u automatů a naopak 20 miliard nárůst u videoterminálů,“ říká náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

Reportáž Zuzany Luňákové
Reportáž Zuzany Luňákové
23.6.2010
Telefonát Vladimíra Eichingera
Starostové mohli hazard vykázat za brány obce, Klaus řekl ne
Podobných terminálů je v České republice 22 tisíc a přibývají další. Povolení na ně vydává ministerstvo financí, které z nich zároveň inkasuje i daně. Rozpočty obcí jsou díky tomu o více než miliardu ročně chudší. Nárůst počtu videoterminálů měla omezit novela loterijního zákona. Starostové by pak mohli zakázat hazard na svém území. Minulý týden ji ale prezident Klaus vetoval. Senátoři proto připravují další verzi. Ta má být hotová do měsíce.
I když Češi loni sázeli méně, prohráli o tři miliardy více. Zároveň se snížila suma, kterou hazardní firmy odvádí na daních a dalších odvodech. Například na dobročinné účely šlo loni o sto milionů méně než v roce 2008. Letos by příjmy sázkových společností měly zachránit hlavně kurzové sázky. Pomůže i mistrovství světa ve fotbale. Příjmy z hazardu ale i nadále potáhnou videoloterijní terminály. V nich Češi loni prosázeli dvanáct miliard korun.