Gazprom se s Běloruskem dohodl, kolik zaplatí za tranzit plynu

Moskva – Ruský monopolní vývozce zemního plynu Gazprom se s Běloruskem předběžně dohodl na ceně za tranzit zemního plynu. Novinářům to dnes řekl šéf Gazpromu Alexej Miller. Obě strany se podle něj na nových podmínkách v principu dohodly už ve čtvrtek, smlouvu ale zatím nepodepsaly. Podle Millera je spor u konce, přestože Bělorusko hrozí, že by mohlo tranzit znovu přerušit, pokud Gazprom nesplatí celý dluh.

„V principu jsme dosáhli dohody,“ řekl Miller. Jaká bude cena za tranzit ruského plynu přes Bělorusko, ale neuvedl. Dohoda je prý zatím jen ústní, ale smlouva o nových přepravních podmínkách by měla být podepsána brzy. Gazprom doufá, že se v energetické oblasti vztahy mezi oběma zeměmi zlepší, podle analytiků je přitom zřejmé, že celý spor byl politicky motivovaný.

„Věřím, že plynová válka s Běloruskem skončila,“ řekl Miller po skončení valné hromady firmy. „Nevidím žádné problémy nebo další záležitosti, které by podpisu tohoto dodatku mohly stát v cestě,“ řekl. Minsk přitom požaduje splatit celý dluh, a to do 24 hodin.

Spor o vzájemně nezaplacené dluhy se naplno rozhořel začátkem tohoto týdne, kdy Gazprom začal omezovat dodávky plynu do Běloruska. Minsk na to odpověděl tím, že omezil tranzit, což ve středu pocítila Litva, ale rovněž Kaliningrad. Dodávky byly plně obnoveny ve čtvrtek, kdy si obě strany vyrovnaly dluhy. Spory kolem cen za tranzit ale přetrvaly.

Rusko je největším vývozcem energií na světě. Na zásobování Evropské unie zemním plynem se podílí zhruba čtvrtinou, z toho přibližně 80 procent posílá přes Ukrajinu, zbytek přes území Běloruska. Spory Ruska s oběma zeměmi už v minulosti několikrát narušily dodávky plynu do Evropské unie, která proto spor pozorně sledovala i tentokrát.