Rumunsko zvýší DPH na 24 procent - chce peníze ze záchranného úvěru

Bukurešť - Rumunská vláda od července zvýší daň z přidané hodnoty o pět procentních bodů na 24 procent. Chce tak získat přístup k penězům ze záchranného úvěru v celkové hodnotě 20 miliard eur (přes půl bilionu korun), na kterém se země loni dohodla s Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou unií a dalšími mezinárodními institucemi. Oznámil to dnes rumunský premiér Emil Boc.

Rumunský ministr veřejných financí Sebastian Vladescu uvedl, že zvýšení DPH přinese do konce letošního roku do rozpočtu až čtyři miliardy lei (24 miliard korun), jež jsou zapotřebí ke splnění požadavku MMF dosáhnout rozpočtového schodku 6,8 procenta hrubého domácího produktu.

Zpráva o zvýšení DPH přišla den poté, co rumunský nejvyšší soud překvapivě rozhodl, že chystaná úsporná opatření vlády jsou částečně v rozporu s ústavou. To přimělo MMF k odkladu jednání o pomoci Rumunsku, které bylo plánováno na pondělí. Boc uvedl, že jednání rady MMF se nyní uskuteční ve středu. Vyjádřil naději, že rada schválí uvolnění půjčky v hodnotě zhruba dvou miliard eur (přes 50 miliard korun) z fondů MMF a Evropské komise.

Několik tisíc Rumunů v pátek protestovalo proti snižování platů a důchodů

Vláda chce snížit platy zaměstnanců ve veřejném sektoru o 25 procent a výši důchodů o 15 procent. Proti tomu v pátek v Bukurešti protestovalo na 4 000 Rumunů. Stovky demonstrantů dokonce násilím zaútočily na prezidentský palác, policie ale jejich násilný útok odrazila. Útočníci měli v úmyslu apelovat na prezidenta, aby plánované vládní změny neschválil. V České republice se nyní v rámci jednání o nové vládě hovoří například o zvýšení nižší ze dvou sazeb DPH.

Rumunský parlament
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24