Na zemědělství jde z rozpočtu 120 miliard eur
Z nové zprávy se radují země střední a východní Evropy včetně Česka. Z kohezních fondů, kterých se sankce týkaly, totiž proudí peníze na zlepšení situace a posílení rozvoje nejchudších unijních regionů. Pokud by se tedy sankce vztahovaly pouze na tento fond, chudší země by byly vůči těm bohatším, jejichž regiony tyto peníze nezískávají, znevýhodněny. Zahrnutí například i zemědělských plateb by možnosti sankcionovat země EU výrazně rozšířily. Tyto platby totiž představují zhruba 40 procent z unijního rozpočtu, tedy kolem 120 miliard eur (zhruba tři biliony korun).

Unie chce trestat hříšníky
Analytik Patria Finance David Marek
„Určitě dojde ke zpřísnění těchto sankcí, také k jejich výraznějšímu vymáhání. Možnost odříznutí od peněz EU je jednou z relativně silných a zároveň účinných sankcí.“
Pakt stability a růstu, tedy soubor rozpočtových pravidel EU, počítá například s tím, že deficit rozpočtu dané země nesmí překročit tři procenta hrubého domácího produktu. Dluh by podle něho neměl být vyšší než 60 procent HDP. Velká část unijních států však tyto normy v současné době překračuje, v některých případech se tak dělo dokonce i před nynější krizí.
Dokument, jehož podoba se ještě do středy může změnit, zřejmě nebude obsahovat možnost pozastavení hlasovacích práv země, která poruší pravidla. O této sankci se přitom hovořilo na nedávném summitu EU.