Hříšníci v EU možná přijdou o zemědělské dotace

Brusel – Za nedodržování rozpočtových pravidel budou hrozit členským zemím Evropské unie výrazné sankce. Země by za nekázeň měly být trestány odepřením plateb z unijních fondů, myslí si Brusel. Týkat by se to mohlo i peněz, které členské státy získávají v podobě různých dotací na zemědělství. V současnosti je totiž možné hříšníkům odepřít pouze peníze z kohezních fondů. Ani to se však v praxi nikdy nestalo. Ve středu bude Brusel připravovat návrhy, které by mohly finanční sankce rozšířit na všechy platby z EU. S informací přišel server EU Observer.

Na zemědělství jde z rozpočtu 120 miliard eur

Z nové zprávy se radují země střední a východní Evropy včetně Česka. Z kohezních fondů, kterých se sankce týkaly, totiž proudí peníze na zlepšení situace a posílení rozvoje nejchudších unijních regionů. Pokud by se tedy sankce vztahovaly pouze na tento fond, chudší země by byly vůči těm bohatším, jejichž regiony tyto peníze nezískávají, znevýhodněny. Zahrnutí například i zemědělských plateb by možnosti sankcionovat země EU výrazně rozšířily. Tyto platby totiž představují zhruba 40 procent z unijního rozpočtu, tedy kolem 120 miliard eur (zhruba tři biliony korun).

Video Unie chce trestat hříšníky
video

Unie chce trestat hříšníky

Analytik Patria Finance David Marek

„Určitě dojde ke zpřísnění těchto sankcí, také k jejich výraznějšímu vymáhání. Možnost odříznutí od peněz EU je jednou z relativně silných a zároveň účinných sankcí.“

Pakt stability a růstu, tedy soubor rozpočtových pravidel EU, počítá například s tím, že deficit rozpočtu dané země nesmí překročit tři procenta hrubého domácího produktu. Dluh by podle něho neměl být vyšší než 60 procent HDP. Velká část unijních států však tyto normy v současné době překračuje, v některých případech se tak dělo dokonce i před nynější krizí.

Dokument, jehož podoba se ještě do středy může změnit, zřejmě nebude obsahovat možnost pozastavení hlasovacích práv země, která poruší pravidla. O této sankci se přitom hovořilo na nedávném summitu EU.

Země, které nepřekračují rozpočtové unijní kritérium
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24