Hrozilo, že kvůli prudce rostoucím úrokům by si na trhu po vysoce zadluženém Řecku nemohly dovolit půjčovat ani další ohrožené země jako Španělsko nebo Portugalsko a bez rozsáhlé pomoci by musely vyhlásit bankrot. ECB se politickým tlakům na kupování dluhopisů původně vzpírala, protože se obávala růstu inflačních tlaků a pádu své protiinflační prestiže. Nakonec však pod hrozbou těžké krize eura svolila a plán oznámila v rámci rozsáhlého stabilizačního balíku pro eurozónu v celkové sumě 750 miliard eur.
Minulý týden již šéf ECB Jean-Claude Trichet poukázal na to, že nákupy dluhopisů na trzích banka zpomaluje. Německý zástupce v řídicím výboru banky Jürgen Stark v pátek prohlásil, že program bude ukončen, pokud se situace na trhu bude dál zlepšovat. Právě Němci mají s nákupy dluhopisů největší problémy a šéf vlivné Bundesbanky Alex Weber několikrát vůči nim vyjádřil značné výhrady. ECB má výslovně zakázáno kupovat dluhopisy přímo od vlád, což by se rovnalo tištění peněz, a nákupy obligací na sekundárním trhu se nebezpečně blíží porušení tohoto zákazu.
Situace na trzích dluhopisů zemí eura se v posledních týdnech stabilizuje a Řecko si tento týden zkusí půjčit na trhu poprvé od začátku května, kdy sjednalo rekordní mezinárodní finanční pomoc 110 miliard eur. Úroky z portugalských desetiletých dluhopisů urazily už půl cesty k normálu a dnes byly na 5,44 procenta proti 6,61 procenta těsně před 10. květnem, stále však nad úrovní 4,5 procenta z počátku roku.