Takzvaný evropský semestr, jak celou proceduru unie nazývá, je v podstatě jen změnou načasování odevzdání a kontroly takzvaných konvergenčních programů a programů stability. Ty země EU a eurozóny Evropské komisi posílají na podzim každého roku a nastiňují v nich vývoj státního hospodářství v nejbližších letech. Místo podzimu nyní mají státy programy odevzdávat na začátku roku.
Unie si od změny v posuzování rozpočtů slibuje větší dohled nad případným špatným vývojem v některém z členských států. Chce tak zabránit opakování řecké dluhové krize. Řekové totiž několik let vylepšovali vlastní hospodaření prostřednictvím statistických podvodů, jejich dluh byl tak nakonec daleko vyšší a od bankrotu je zachránila jen masivní půjčka od zemí eurozóny.
Posuzování rozpočtových parametrů v Bruselu vyvolalo před nedávnem mediální „přestřelku“ mezi Petrem Nečasem a Eduardem Janotou. Nečas kritizoval Janotu, že na zasedání ministrů financí EU posuzování rozpočtů v Bruselu podpořil. Janota ovšem odmítl, že by unijní návrh měl jakýkoliv dopad na národní suverenitu či pravomoci českého parlamentu.