Boom zahraničních investic je v Česku u konce

Praha – Zahraniční investice do Česka se loni propadly o 42 procent. Do tuzemské ekonomiky přiteklo necelých 52 miliard korun. Na žebříčku přílivu zahraničních investic tak Česko skončilo až na 57. místě. Přitom v roce 2005, kdy v Česku vrcholil boom, jsme byli na 18. příčce. Vyplývá to ze zprávy OSN o obchodu a rozvoji.

Zatímco v roce 2005 investoři do České republiky poslali bezmála 300 miliard korun, loni to bylo skoro šestkrát míň. „Rostou u nás životní náklady, rostou u nás mzdy, celkově se ta situace z pohledu normálního člověka vyvíjí pozitivně, z hlediska investorů to ale tu atraktivitu malinko snižuje,“ vysvětluje příčiny propadu ředitel divize investic Czechinvestu Jakub Dvořáček. Podle odborníků už v tuzemsku odzvonilo velkým projektům. Ty vystřídaly spíš drobnější investiční akce, zaměřené například na výzkum a vývoj.

Analytici se shodují, že s velkými jednorázovými investicemi, jako byla třeba stavba automobilky Hyundai v Nošovicích, už v Čecku počítat nemůžeme. Ve srovnání se zeměmi Visegrádské čtyřky - svými největšími konkurenty v lákání přímých zahraničních investic – si ovšem Česká republika vedla poměrně dobře. Maďarsko skončilo na posledním 206. místě, Slovensko jen o čtyři příčky výš. Naproti tomu Polsko se umístilo na 27. pozici. „Polsko má vyloženě proaktivní investiční politiku, jejich systém pobídek je výraznější, lépe postavený,“ vysvětluje Dvořáček.

Celkově ve světovém měřítku zůstávají pro investory nejatraktivnější Spojené státy. Na záda jim však šlape Čína, následuje Francie, Hongkong a Velká Británie.