Prezident ECB Trichet vzkázal průmyslovým zemím: Snižte výdaje

Londýn - Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet dnes vyzval všechny průmyslové země k co nejrychlejšímu zpřísnění veřejných financí a nastartování rozpočtových úspor snižováním výdajů. V článku v rámci debaty, kterou na svých stránkách v posledních dnech otevřel britský list Financial Times, Trichet také kritizoval přemrštěné programy rozpočtových stimulací.

Stimulace měly podpořit ekonomiky v době hluboké ekonomické recese. Nejvíce je po světě podle listu prosazoval Mezinárodní měnový fond a vláda amerického prezidenta Baracka Obamy. V ostrém článku Trichet označuje nynější zhoršení veřejných financí ve světě za „bezpříkladné co do velikosti a geografického dosahu“ a odmítá „mylné“ názory těch, kdo chtějí v politice ekonomické stimulace ještě pokračovat.

Trichetův článek odhaluje hloubku rozporu mezi Evropou, která nastartovala úsporné plány, a Spojenými státy za Obamovy vlády, která chce dalšími vládními výdaji podporovat ekonomiku, dokud plně neoživí a nesníží se vysoká nezaměstnanost. Šéf americké centrální banky Ben Bernanke tento týden Obamovu snahu o další krátkodobou fiskální podporu poptávky podpořil a slíbil, že centrální banka k posílení ekonomiky v případě potřeby přispěje pomocí své měnové politiky.

Ben Bernanke:

„Domnívám se, že v krátkodobém horizontu bychom měli zachovat rozumný stupeň fiskální podpory, která je stimulem ekonomiky.“


Proti ekonomům typu Paula Krugmana a Josepha Stiglitze, kteří varují, že předčasné snižování deficitů přinese jen další recesi, Trichet argumentuje tím, že fiskální konsolidace růstu neublíží a nynější ekonomické oživení naopak upevní, protože na zdravých veřejných financích závisí ekonomická stabilita a schopnost udržitelného růstu. „Není příliš pochyb, že zavést věrohodnou a střednědobou strategii fiskální konsolidace je nyní nutné ve všech zemích,“ napsal Trichet. „Je načase obnovit udržitelnost veřejných financí,“ dodal.