Řečtí letoví dispečeři odvolali plánovanou stávku

Atény - Řečtí letoví dispečeři dnes odvolali čtyřiadvacetihodinovou stávku, kterou plánovali na neděli. Oznámila to jejich odborová organizace. Rozhodnutí odborářů předcházel verdikt soudu, který stávku označil za nezákonnou. Dispečeři se stávkou chtěli domáhat zvýšení počtu pracovních míst a kompenzace za práci přesčas.

„Vedení odborového svazu řeckých letových dispečerů v návaznosti na verdikt soudu v sobotu absolvovalo mimořádnou schůzi a rozhodlo, že stávku nebude prosazovat,“ píše se ve sdělení svazu, z něhož citovala agentura Reuters.

Řecké odbory v letošním roce zorganizovaly stávek už několik, zpravidla proti úsporným opatřením vlády a proti reformám, k nimž se Atény zavázaly výměnou za finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Na přijetí pomoci se Řecko v květnu dohodlo s Mezinárodním měnovým fondem a dalšími členy eurozóny.

Dosavadní stávky pocítil i turistický sektor, který patří k pilířům řecké ekonomiky. Letoví dispečeři ani členové odborové organizace zaměstnanců veřejného sektoru ADEDY se ale květnových a červnových stávek neúčastnili, údajně proto, že nechtěli způsobit škody v turistice.