Americká ekonomika dál oživuje, někde ale začíná klopýtat

Washington – Americká ekonomika se dál úspěšně zotavuje z krize, v některých oblastech ale začíná zpomalovat. Ukázaly to nové poznatky tamní centrální banky (Fed) v tzv. Béžové knize. Rychlejšímu růstu stojí v cestě vysoká nezaměstnanost, situace na trhu bydlení, nízká spotřebitelská důvěra a také výraznější kolísání cen akcií na Wall Street.

Z celkem dvanácti Federálních rezervní bank, které tvoří Federální rezervní systém, pouze Cleveland a Kansas City uvedly, že růst pokračuje stejným tempem. Naopak na oslabení hospodářského oživení upozornily banky v Atlantě a Chicagu. Centrální banky v ostatních distriktech sdělily, že růst je mírný.

Nové poznatky centrálních bank tak naznačují, že největší ekonomika světa jako celek pokračuje v růstu i během letních měsíců. A to v situaci, kdy se zvyšují rizika. Dobrou zprávou je růst zpracovatelského průmyslu i maloobchodních tržeb, které jsou klíčovým indikátorem spotřebitelských výdajů. „Několik distriktů citovalo oblečení, potraviny a další zboží každodenní potřeby, kde se tržby výrazně zvyšovaly,“ uvedl Fed. Většina distriktů ale uvedla, že vázne prodej dražších věcí, jako jsou nové automobily, případně bydlení.

Méně pozitivní už jsou zprávy přicházející z trhu nemovitostí. Do konce dubna měli Američané možnost využít mimořádné daňové úlevy až 8000 dolarů, pokud se chystali koupit si první dům. Tamní vláda se tímto opatřením snažila podpořit realitní trh, podobně jako se snažila podpořit například výrobu automobilů zavedením šrotovného. Po skončení úlevy ale prodeje nových domů a bytů začaly stagnovat. Jen mírně se zlepšila situace taky na trhu práce, většinou jen díky nabídce příležitostné práce. Spotřebitelské ceny se ve většině distriktů neměnily.