Stavaři vidí budoucnost černě, zkrachuje prý pětina firem

Praha - Stavaři vidí situaci ve svém odvětví čím dál černěji. Letos očekávají až šestiprocentní pokles a shodují se na tom, že návrat k růstu nemusí nastat ani napřesrok. Podle odhadů některých odborníků ve stavebnictví zkrachuje pětina firem. Pořád se totiž potýkají s nedostatkem zakázek. Vyplývá to z výsledků nové kvartální analýzy českého stavebnictví. Tu dnes na tiskové konferenci za účasti špiček tuzemských stavebních firem představily společnosti CEEC Research, KPMG Česká republika a Ipsos Tambor.

„České stavebnictví čeká obtížný rok, v kterém se plně projeví propad zakázek v pozemním stavitelství i dopravní infrastruktuře,“ uvedl v analýze prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš.

Stimulační opatření, která svaz navrhl a jež vláda Jana Fischera přijala, se podle šéfa SPS letos neprojeví. Do budoucna prý bude rozhodující přístup nové vlády a obnovení růstu ekonomiky v příštím roce. „Rizikovým faktorem pro další vývoj zůstává možné omezení veřejných zakázek pro stavebnictví z důvodu úspor výdajů veřejných rozpočtů,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Ministerstvo dopravy ve středu oznámilo, že kvůli úsporám a výpadkům se od srpna zastaví většina dopravních staveb. „Sto miliard korun ročně do dopravních staveb už nepůjde, to je minulost,“ řekl na dnešní akci stavařů ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Budeme propouštět, varují stavaři

Omezení veřejných investic bude mít podle stavařů tvrdé dopady. „Bez větší podpory investic do dopravní infrastruktury ze strany státu dojde v příštích letech k významnému zpomalení současného tempa výstavby, což bude mít výrazný vliv i na zaměstnanost lidí v tomto oboru,“ upozornil obchodní ředitel společnosti Eurovia CS Zdeněk Synáček.

Další propouštění opatrně připouštějí i manažeři největších tuzemských stavebních firem Skanska a Strabag. Generální ředitel společnosti OHL ŽS Michal Štefl odhaduje, že ve stavebnictví zkrachuje pětina firem. Největší propad zakázek ve stavebnictví jako celku očekávají střední a malé společnosti. Odhady dalšího vývoje se zhoršují také v pozemním stavitelství, do kterého patří hlavně výstavba budov.

Aktuální vytíženost kapacit stavebních podniků je ale vyšší než na začátku roku, nyní se pohybuje kolem 82 procent. Podle průzkumu je to výsledek zahájené stavební sezony a částečně již dřívějšího snížení kapacit. Téměř polovina firem ale stále uvádí, že má míň zakázek než před rokem. Slabá poptávka se také odráží v hospodářských výsledcích stavařů.

Odborník na stavebnictví z KPMG Česká republika Andreas Höfinghoff odhaduje, že české stavebnictví čeká jen pozvolné oživení, které nenastane dřív než v roce 2011. Firmy příští rok očekávají pokles odvětví v průměru o 0,7 procenta.

Stavba dálnice
Stavba dálnice