Euro v Česku v nedohlednu – Nečasova vláda termín nestanoví

Praha - Ani nová česká vláda nebude s přijetím eura nijak spěchat. Závazný termín zavedení jednotné měny zatím nestanoví a ani v jejím programovém prohlášení se nic podobného neobjeví. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to uvedl premiér Petr Nečas. Rychlé přijetí eura by podle něj mohlo zrychlit inflaci.

„Program vlády nebude zahrnovat plánované datum nebo slib vstupu do eurozóny,“ uvedl Nečas. „Vývoz je důležitý, ale tato země není jen zemí vývozců,“ poznamenal premiér v souvislosti s posilováním koruny, která působí problémy českým exportérům. V tomto měsíci vůči euru zpevnila o 3,7 procenta, což byl nejrychlejší růst proti euru z více než 170 měn sledovaných agenturou Bloomberg.

Na programu podle Nečase není ani vstup Česka do mechanismu směnných kurzů, což je období před přijetím eura, ve kterém země musí prokázat, že její měna je v rámci přípravy na připojení eura stabilní.

Česká republika nyní oživuje z nejhorší recese od pádu komunismu. Hrubý domácí produkt by měl podle odhadů ministerstva financí letos stoupnout o 1,6 procenta a příští rok o 2,3 procenta. Loni ekonomika klesla o 4,1 procenta. Vývoz se na HDP země podílí zhruba 70 procenty.