ČD Cargo rozdávalo miliardové zakázky bez soutěže

Praha - Státem ovládaný nákladní železniční dopravce ČD Cargo rozdával podobně jako mateřské České dráhy v posledních letech miliardové zakázky, aniž na ně vypisoval soutěže. Škoda Transportation a Ostravské opravny a strojírny tak získaly v celkem třech zakázkách podepsaných odvolaným šéfem Josefem Bazalou kontrakty dohromady za 2,7 miliardy korun. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). V obou případech jde přitom o firmy, jejichž skuteční vlastníci jsou utajeni, a není tedy jasné, u koho případné zisky z obřích zakázek končí. Deník píše, že na nákupy upozorňuje i mimořádný audit v ČD Cargo. Podle něj je řada nákupů sama o sobě velmi sporná.

„Investice je podle všeho zbytečná,“ napsali auditoři KPMG do svých závěrů u řady nákupů ČD Cargo. Bývalé vedení v čele s Bazalou nákupy hájí. Podle něj příští roky ukážou, že šlo o vhodné investice. Audit podle deníku také ukázal, že odhadovaná cena nákupu byla často mnohem nižší, než za kolik nakonec ČD Cargo uzavřelo smlouvu. Auditoři navíc vytýkají firmě, že byl nadhodnocený výnos z některých investic.

V případě zakázky pro Škodu Transportation na modernizaci lokomotiv auditoři tvrdí, že ČD Cargo změnilo dohodnuté smluvní podmínky ve prospěch Škody, například nižšími sankcemi za zpoždění, nebo naopak vyšším placením záloh dopředu. Zadávání napřímo jedné firmě hájí Bazala tím, že nikdo jiný specializované zakázky pro ČD Cargo neumí a že jen zmíněné firmy mají práva na opravy těchto vozů. Podle auditorů jsou ale nastavená kritéria příliš přísná a vylučují konkurenci. Navíc technická dokumentace pak zůstává v majetku firem, což znemožňuje revizní opravy od jiných podniků. „Nekonkurenční nákupní postupy ústí v nadhodnocené nákupy,“ stojí ve zprávě KPMG.

Audit zmiňuje zakázku pro společnost Finrail patřící Lostru, kterou Bazala podepsal den před svým odvoláním. Podobně zadávaly zakázky na nákladní vozy v roce 2007 České dráhy, ještě než se od nich oddělila nákladní doprava do ČD Cargo. Pokračovaly v tom i v dalších letech při nákupu vagonů pro osobní dopravu. Od Škody Tranportation takto nakoupily v posledních letech dráhy vozy za více než pět miliard korun, napsala dnešní MfD.

Ředitel ČD Cargo, bývalý ředitel Českých drah Josef Bazala
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24