Dluhy domácností se v červnu zvýšily na víc než bilion

Praha - Hypotéky, úvěry a spotřební nebo jiné půjčky českých domácností během června povyskočily o 6,5 miliardy a vyšplhaly se až na 1,011 bilionu korun. To je bezmála 78 miliard vyšší hodnota, než jaké dosahovaly přesně před rokem. Tempo zadlužování sice ztrácí na rychlosti, ale Čechy i nadále lákají výhodné nabídky bank a finančních institucí

Přestože se v Česku nedá mluvit o nezdravém předlužení, problémů se splátkami přibývá. Občanské poradny odhadují, že přibližně 20 procent domácností své dluhy nezvládá. „Stále větší procento těch lidí, kteří mají problematické dluhy, které nezvládají splácet, je u nebankovních firem, protože bankéři si dávají velký pozor na to, komu půjčují a kolik mu půjčují,“ říká Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden.

David Marek, ekonom Patria Finance:

„Důležité je, že roste objem půjček domácností meziročně už pouze jednociferným tempem. Aktuálně je zadluženost českých domácností v relaci k jejich příjmům zhruba na 55 až 56 procentech a v řadě zemí dosahuje dvojnásobných hodnot.“

Video Zadlužování domácností roste
video

Zadlužování domácností roste

Banky se ale nicméně shodují na tom, že už pominula doba, kdy se lidé zadlužovali kvůli drahým dovoleným. Většina půjček je určených na věci s trvalejší hodnotou, jako je rekonstrukce bytu nebo nákup nového bydlení.

Opatrnější než domácnosti jsou v době krize v zadlužování podniky. Jejich dluhy meziročně klesly o 70 miliard korun. A celkové závazky se stále pohybují pod hranicí bilionu.