Přebytek zahraničního obchodu v červnu klesl na 10 miliard

Praha - Přebytkem 10,4 miliardy korun v červnu skončil český zahraniční obchod. Jedná se meziročně o 9,9 miliardy méně. Červnová bilance je kladná nepřetržitě od roku 2004, uvádí Český statistický úřad. Vývoz podle předběžných výsledků vzrostl o 19,7 procenta a dovoz o 28 procent. Prohloubil se schodek obchodu s minerálními palivy a klesl přebytek obchodu s dopravními prostředky a stroji.

Vyšší růst dovozu než vývozu trvá podle statistiků již čtyři měsíce v řadě. Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 83,1 miliardy korun a dosáhl nejvyšší červnové hodnoty od roku 1993. Posílení koruny vůči euru znamenalo vyšší růst zahraničního obchodu v přepočtu na eura, v přepočtu na dolary byl růst zahraničního obchodu nižší než v korunách, jelikož koruna oslabila vůči dolaru.

Schodek obchodu s minerálními palivy se v červnu prohloubil o 4,9 miliardy korun a u potravin a živých zvířat o 0,7 miliardy korun. Přebytek u strojů a dopravních prostředků se snížil o 4,5 miliardy korun a u polotovarů a materiálů o 0,6 miliardy.

V červnu se meziročně zvýšil i přebytek obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím o 0,4 miliardy korun, schodek obchodu s chemickými výrobky se snížil o 0,2 miliardy korun. Kladné saldo obchodu se surovinami a s nápoji a tabákem zůstalo podle ČSÚ zhruba na úrovni června loňského roku.