Drábek: Nezaměstnanost poroste, bez práce bude až 9,6 procenta lidí

Praha – Nezaměstnanost v Česku letos ještě poroste. Zatímco teď je lidí bez práce něco málo přes půl milionu, koncem roku by jich mohlo být o 30 tisíc víc. Vyplývá z rozboru, který dal České televizi k dispozici ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Celková míra nezaměstnanosti se podle materiálu bude pohybovat v rozmezí 9,2 až 9,6 procenta. Byl by to nejhorší výsledek za posledních šest let.

Počet nezaměstnaných se podle ministerstva zvýší hlavně na podzim v souvislosti s koncem sezónních prací a nástupem absolventů škol na pracovní trh. Podle analytiků budou mít rostoucí nezaměstnanost na svědomí taky vládní škrty. Kromě stavebnictví a služeb tak bude propouštěním nejvíc zasažen také veřejný sektor.

Ze státní sféry by do konce roku měly odejít stovky lidí a ze stavebnictví to prý bude ještě víc. „V kategorii malých a středních firem to bude o kolapsech a o pádech firem. Odhadujeme někde mezi 10 až 15 procenty firem, které zmizí ze stavebního trhu,“ vypočítává prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Video Telefonát Jaromíra Drábka
video

Telefonát Jaromíra Drábka

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:

„Abychom nezaměstnanost udrželi na stávající úrovni tzn. vykryli proti sobě případné snižování vládních zakázek s růstem komerční ekonomiky, tak potřebujeme, aby ekonomika rostla někde mezi dvěma a třemi procenty.“

Příští rok by se situace na trhu práce zhoršit neměla. „Naše analýza předpokládá, že v příštím roce by měla ta celoroční míra nezaměstnanosti být někde mezi hodnotou 8,8 a 9,8 desetin procenta,“ uvedl Drábek. Jeho resort přitom počítá s tím, že ekonomice se bude dařit o něco lépe než letos.

Zatím s největší mírou nezaměstnanosti za posledních deset let se Česko potýkalo v únoru 2004. To bylo bez práce téměř 571 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti se vyšplhala na 10,9 procenta.

Registrovaná míra nezaměstnanosti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24