Inspekce nařídila stažení sýru Amore Toast, skřípou z něj zuby

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) přikázala, aby byl tavený sýr Amore Toast původem z Itálie stažen z prodeje. Lidem při konzumaci produktu skřípaly zuby, obsahoval totiž zkrystalizovanou laktózu. Na tavený plátkový sýr Amore Toast, vyrobený ze sýra Gouda, upozornil inspekci spotřebitel, který v balení plátkových sýrů nalezl drobné cizí předměty.

Po provedení kontroly inspektoři zjistili, že i v dalších baleních stejné šarže tohoto sýru (balení 85 gramů s datem trvanlivosti do 22. září 2010) se vyskytují několik milimetrů velké a ostré kousky neznámého původu.

„Dalším šetřením se prokázalo, že nejde o kousky plastu ani skla, ale o zkrystalizovanou laktózu,“ vysvětlila tisková mluvčí SZPI Martina Šmídtová. Podle ní se nejedná sice o cizorodou látku, v podobě krystalků by se nicméně laktóza ve výrobku vyskytovat neměla. Inspekce proto nařídila stažení výrobku z obchodní sítě. Kontrolovaný výrobek pocházel z jednoho z obchodů prodejní sítě Kubík. Podle inspekce ale nelze vyloučit, že výrobek nabízejí také jiné řetězce.

Ke zkrystalizování laktózy mohlo dojít chybou ve výrobní technologii. O své zdraví se ale spotřebitelé obávat nemusejí. Laktóza se přirozeně vyskytuje v mléce, tudíž ji v určitém množství obsahují i mléčné výrobky. „Na druhou stranu konzumace sýrů s krystaly, které skřípou mezi zuby, není nic příjemného,“ dodala Šmídtová.