Česká ekonomika zdvojnásobila čtvrtletní růst

Praha – Česká ekonomika si ve druhém čtvrtletí polepšila. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku přidala o 2,2 procenta, oproti prvnímu kvartálu vzrostla o 0,8 procenta. Česká ekonomika roste už druhé čtvrtletí v řadě, před tím však strávila čtyři kvartály v červených číslech. Za celý rok 2009 propadla o 4,1 procenta. Ani přes slibný vývoj v letošním prvním pololetí se tak Česku zatím nepodařilo umazat ztráty z loňska. Navíc je oživení hospodářství stále velice křehké. Zvrátit ho může třeba eskalace dluhové krize v eurozóně.

Meziroční zvýšení HDP ovlivnil podle Českého statistického úřadu stejně jako v prvním čtvrtletí, kdy si ekonomika polepšila o 1,1 procenta, především pozitivní vývoj zpracovatelského průmyslu. Za jeho růstem však stála zčásti vysoká srovnávací základna z minulého roku. Výraznější meziroční přírůstky byly zaznamenány také v odvětvích dopravy a tržních služeb.

„Data nejsou žádným překvapením. Trh čekal meziroční růst o 2,2 procenta. O tom, že ekonomika zrychluje, nikdo nepochyboval,“ komentoval čísla Českého statistického úřadu hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

Video Vzmáhá se evropská, potažmo česká ekonomika?
video

Vzmáhá se evropská, potažmo česká ekonomika?

Poměrně optimisticky vyhlížejí i odhady na příští rok. „Domníváme se, že česká ekonomika v příštím roce poroste o 2,2 procenta, tzn. o desetinu procenta méně, než čeká ministerstvo financí,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Hořkosladké zprávy z Německa

Dobře se podle předběžných údajů daří i sousednímu Německu. Mezikvartálně si tamní ekonomika polepšila o 2,2 procenta, meziročně dokonce o 4,1 procenta, což představuje největší skok za posledních 23 let. Německo je největším exportním partnerem České republiky. Jeho slibný vývoj tak pozitivně ovlivňuje i hospodářství naší země.

Pokud by ovšem přetrval velký rozdíl mezi růstem německé a české ekonomiky, mohlo by to pro Českou republiku znamenat problém. „Německo nám zase začíná ujíždět. Pokud by tento trend pokračoval i v dalších kvartálech, znamenalo by to, že skončila konvergence a že Německo nikdy nedoženeme. Byli bychom ve stejné kategorii jako třeba Portugalsko. Stále bychom byli v EU velmi chudými příbuznými s nízkými platy,“ varoval Pikora.

Rychleji než Česko rostlo po celé první pololetí také Slovensko. Ve druhém čtrtletí si jeho ekonomika polepšila o 4,6 procenta po růstu 4,8 procenta v prvních třech měsících roku.