Ministr Jankovský znovu jmenoval likvidátory, nelíbil se mu způsob jejich odvolání

Praha - Přestože ministerstva mají za úkol šetřit, nový šéf ministerstva pro místní rozvoj Kamil Jankovský vzal zpátky osm likvidátorů, u nichž květnový audit objevil umělé navyšování nákladů a neprůhledné hospodaření se státním majetkem státu. Ministr má k tomuto kroku důvod - nelíbil se mu způsob jejich dovolání. Ministr ale hodlá znovu jmenované likvidátory do dvou měsíců zkontrolovat, a pokud zjistí nějaké pochybení, tak likvidátory odvolá, „ale ne generálně - ne všechny.“

Problémy na ministerstvu se objevily před několika měsíci. Tehdejší ředitel odboru legislativně-právního na ministerstvu pro místní rozvoj Martin Dušička zjistil některé nesrovnalosti jako například: roční cesťák za jízdu osobním vozem za 459 tisíc korun, nepovolené převody majetku nebo umělé protahování likvidace státních podniků. „Jednalo se o zcela neprůhledné nakládání s majetkem státního podniku bez souhlasu zakladatele. To chování bylo podle mého mínění na samé hranici trestného činu,“ tvrdí Dušička.

Stanislav Beránek, Transparency International:

„Ta pochybení směřovala k tomu, že ti lidé nějakým způsobem nadužívali nebo zneužívali prostředky ministerstva. Ten trest by tam přijít měl.“

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Na základě auditu Dušička likvidátory odvolal, nicméně ti se pár dní po nástupu nového ministra Kamila Jankovského vrátili. A naopak odvolán byl sám Dušička. „Mně přišel celý postup, který probíhal, to znamená odvolání likvidátorů, poměrně nestandardní. Ti likvidátoři byli jmenováni ministrem a odvoláni ředitelem legislativního odboru, a to dva dny před nástupem nového ministra,“ vysvětlil své rozhodnutí ministr Jankovský. Dušička přitom tvrdí, že měl pověření přímo od tehdejšího ministra Vondrušky. Ten se dnes ale k celé situaci nechce vyjadřovat.

Postup ministerstva se nelíbí nejenom odvolanému řediteli legislativně-právního odboru Dušičkovi, ale i společnosti Transparency International. „Normální to není, já si myslím, že ministr musí vyslat vzkaz, že stát není dojná kráva a zařídit se podle toho,“ dodal Beránek.

Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj
Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj