Důchodci by měli po dvou letech dostat přidáno, od ledna si polepší o 370 korun

Praha – Po dvou letech bez valorizace by si měli důchodci od ledna poprvé polepšit. Průměrný starobní důchod by se měl podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí zvýšit o 371 Kč na výsledných 10 494 korun. Návrh chce ministr práce Jaromír Drábek předložit vládě začátkem příštího měsíce. Kabinet o něm rozhodne do konce září.

Podle návrhu by se měla procentní výměra každého důchodu zvýšit o 3,9 procenta a základní výměr by měl vzrůst o 60 korun na 2 230 korun. O 3,9 procenta by se měly zvýšit taky příplatky k důchodu, například za křivdy způsobené komunistickým režimem či za účast v boji za vznik a osvobození Československa.

Naposledy se důchody valorizovaly v lednu 2009. Výdaje státního rozpočtu na tuto valorizaci budou v roce 2011 u důchodů vyplácených Českou správou sociálního zabezpečení činit 12,41 miliardy korun.

Cílem navržené úpravy je zvýšit penze v zákonem stanoveném termínu. Podle zákona o důchodovém pojištění by se vyplácené důchody od ledna měly zvýšit, pokud růst cen, tedy inflace mezi srpnem 2009 a letošním červencem a třetina růstu reálných mezd v roce 2009 dosáhnou v součtu alespoň dvou procent. Inflace se přitom zvýšila o 2,2 procenta a růst reálných mezd dosáhl 4,1 procenta. Zvýšení průměrného starobního důchodu vypláceného samostatně tedy má činit nejméně 3,6 procenta.