Kalousek: Nečasovo zpochybnění koaliční dohody je nepřijatelné

Praha - Podle ministra financí Miroslava Kalouska je nedělní zpochybnění plánu jeho resortu pro získání peněz na protipovodňová opatření, které provedl premiér Nečas, nepřijatelné v rámci koaliční spolupráce. Pokud by se to mělo opakovat, nemá podle něj cenu uzavírat další dohody. Předsedové koaličních stran se na takzvané povodňové dani dohodli před dvěma týdny.

„Budeme o tom diskutovat, mám k tomu ale celou řadu výhrad,“ uvedl v neděli Nečas s poukazem na předvolební slib nezvyšovat přímé daně. Upozornil na to, že v návrhu ministerstva nejde o protipovodňový fond, ale o zvláštní položku ve státních finančních aktivech v podobě rezervy povodňové solidarity. Její naplňování může být i jiné než cestou snížení odpočitatelné položky u daně z příjmu fyzických osob.

ministr financí Miroslav Kalousek

„Před námi jsou desítky a stovky kontroverzních rozhodnutí, které můžeme prosadit jedině tehdy, když se na sebe budeme moci spolehnout, že dohody držíme. Toto je naprosto nepřijatelná koaliční praxe, kterou nelze trpět, protože pak nemá cenu uzavírat žádné další dohody.“

Kalouskův resort hodlá předložit plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok. Ministr chce tímto způsobem od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě by kleslo o 240 korun ročně, o stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka. Vybrané peníze by směřovaly do zvláštní položky v rozpočtu, ze které by byly hrazeny náklady na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách.

Současně ministr financí v návrhu uznává, že jde nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů. Základní sleva na každého poplatníka, kterou může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy, by se podle návrhu ministerstva financí snížila z 24 800 korun na 23 600 korun ročně.

Osada Víska ve Višňové
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24