Damino propustí 50 lidí, ti o práci v konfekci nestojí

Frýdlant (Liberecko) – Téměř 50 lidí definitivně opustí frýdlantskou textilku Damino. Tkalcovna, ve které zaměstnanci pracovali, byla totiž zrušená. Firma lidem nabídla možnost přechodu do konfekce, využil ji však jen jeden člověk. Podnik stále bojuje se škodami po záplavách, kvůli nimž byla tkalcovna zrušena, konfekce však už funguje normálně a je zakázkami vytížená do konce roku.

Všechna zařízení byla poškozena, tkalcovna musela být zavřena

O uzavření rozhodlo minulý týden vedení koncernu Daun, pod nějž Damino spadá. Hala byla při povodni zaplavena do výše jednoho metru, poškozeno bylo veškeré zařízení. Zaměstnanci se o nabídce firmy museli rozhodnout do jednoho týdne. „Ukázalo se, že většině z nich o práci ve firmě ale příliš nejde. Zajímá je odstupné. Do konfekce chce přejít jen jeden člověk,“ podotkl jednatel Viktor Víšek. Odstupné bude pětinásobek průměrného platu, pro některé to znamená až 100 tisíc korun.

Do konce roku má konfekce budoucnost jistou. Zákazníci prý firmě neodešli a vytíženost je vysoká. „Momentálně sháníme zakázky na příští rok. Samozřejmě nejsme teď schopni říct, co bude ve vzdálenější budoucnosti,“ řekl jednatel. V Daminu zůstalo zhruba 80 lidí. Výroba se naplno rozjela minulý týden, kdy byl vybudován provizorní most přes říčku Smědou. Přesto se stále firma potýká s následky povodní. Nefunguje například pevné telefonní spojení, ztracena byla také všechna data.

Jednatel Viktor Víšek

„Nevím ani, kolik máme na účtu přesně peněz. Ztraceny byly údaje o zaměstnancích, prostě všechno. Dnes ráno jsem kupoval nový počítač, snad by nám také dnes měli obnovit pevnou linku. Zatím mám opravdu jen ten mobil.“

Celková škoda po povodních je podle Víška asi 300 milionů korun, pojišťovna prý firmě proplatí asi desetinu. Damino CZ vyrábí stolní a ložní prádlo od roku 1996. V regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti patří mezi nejvýznamnější zaměstnavatele. Na Frýdlantsku bylo na konci července bez práce 1 531 lidí a míra nezaměstnanosti dosáhla 15,2 procenta.

V Chrastavě na Liberecku opět vydatně pršelo.
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek