Nečas slíbil povodněmi poškozeným sedlákům přednostní dotace

České Budějovice – Přednostním vyplácením dotací chce stát pomoci povodněmi postiženým zemědělcům. Další pomoc má být prostřednictvím Pozemkového fondu například odkladem splátek nájmu z pronajaté půdy. Na výstavě Země živitelka to dnes řekl premiér Petr Nečas. Nečas zároveň novinářům řekl, že doufá, že ztráty kvůli horší sklizni zemědělcům alespoň částečně vykompenzují zvyšující se ceny obilí. Výpadek výnosů bude v Česku u obilovin kolem 20 až 25 procent, uvedl.

Stát umožní zemědělcům ze zatopených oblastí odklad splátek nájmu z pronajaté státní půdy až o jeden rok. Zemědělci postižení nedávnými záplavami budou o stejnou dobu moci odložit také splátky v privatizaci nabytých či od státu koupených pozemků, informovalo tento týden ministerstvo zemědělství. Pozemkový fond zároveň uhradí náklady na odstranění naplavenin na pozemcích ve vlastnictví státu, které jsou kvůli povodním výrazně poškozeny.

Premiér se na agrovýstavě zúčastnil zahájení dožínek. Agrární komora původně zvažovala, zda je vůbec uspořádá, protože sklizeň je kvůli deštivému počasí výrazně zpožděna. V pondělí bylo v celé zemi sklizeno zhruba 67 procent polí s obilím, loni to bylo v téže době přes devadesát procent. Nakonec se dožínky jako oslava sklizně na českobudějovickém výstavišti konaly. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby jsou letos výjimečné, a to právě tím, že není sklizeno. Produkce obilí bude kvůli počasí oproti loňsku podle komory nižší o dvacet procent a ztrátu zemědělců odhaduje na sedm miliard korun.

Video Telefonát Aleše Hazuky
video

Telefonát Aleše Hazuky

Telefonát Aleše Hazuky

28.8.2010

Reportáž Aleše Hazuky