Burger King uvažuje o svém prodeji, možným zájemcem je 3i Group

New York - Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení Burger King Holdings Inc. uvažuje o svém prodeji a jedná s potenciálními zájemci. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. S akciemi firmy se od roku 2006 obchoduje na burze a tržní kapitalizace nyní činí 2,3 miliardy dolarů (44,7 miliardy korun). O možném prodeji Burger King informuje dnes také list Wall Street Journal, který jako jednoho ze zájemců označil britského soukromého investora 3i Group. V Burger King ani 3i nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil.

Před vstupem na burzu druhý největší hamburgerový řetězec v USA vlastnily investiční společnosti TPG, Bain Capital a Goldman Sachs, které v něm mají stále podíl. Soukromí investoři koupili Burger King v roce 2002 od britské nápojové skupiny Diageo za 1,5 miliardy dolarů. 

Čistý zisk Burger King se ve čtvrtém finančním čtvrtletí kvůli poklesu prodeje meziročně snížil o 17 procent na 49 milionů dolarů. Tržby se ve čtvrtletí končícím v červnu snížily o procento na 623 milionů dolarů. Společnost minulý měsíc varovala, že čeká v novém fiskálním roce slabou poptávku kvůli zpomalení ekonomického růstu a není jisté, jak ji ovlivní vývoj cen důležitých surovin, jako hovězího.  

Burger Kings má více než 12 000 restaurací ve všech 50 státech USA a v 73 dalších zemích a amerických teritoriích. Licenci na značku Burger King v Česku mají tři firmy, AmRest, společnost BK Team, kterou kvůli provozování sítě restaurací Burger King založila firma Jídelní a lůžkové vozy, a italská firma Autogrill.