Realitky mají nový byznys: Finanční tíseň nutí lidi prodávat své nemovitosti

Praha – Tuzemské realitní kanceláře začínají vydělávat na výkupech nemovitostí od lidí, kteří mají problém se splácením hypoték a dalších úvěrů. Na trhu s byty a domy se počet těchto obchodů výrazně zvyšuje. Oficiální čísla potvrzují významní obchodníci realitami, podle serveru centralniadresa.cz se nucené prodeje bytů uskutečňují také formou dražby.

„Je pochopitelné, že v poslední době tento obchod zažívá zlaté období. Nemovitosti jsou zadlužené, proto se dají koupit za skvělé ceny, a to buď napřímo, anebo prostřednictvím dražby,“ vysvětluje nárůst zájmu obchodní ředitel realitní sítě M&M reality holding Miroslav Jonáš.

Podobnou zkušenost má i realitní kancelář Sting. „Klienti, kteří se potýkají s neschopností splácet úvěr či jiné své závazky, se na nás obracejí stále častěji. Tito klienti nemají čas čekat na prodej své nemovitosti standardním způsobem, a proto upřednostňují přímý výkup,“ uvedla Marie Szlauerová, ředitelka společnosti specializující se na výkupy nemovitostí Kredit Finance ze skupiny Stingu.

Video Reportáž o realitních kancelářích
video

Reportáž o realitních kancelářích

Od ledna do srpna eviduje Kredit Finance meziroční nárůst výkupů o 22 procent. „Průměrně realizujeme každý pracovní den dva přímé výkupy nemovitostí a bytů v celé České republice,“ dodala manažerka.

Počet dražeb je dvojnásobný

Počet nedobrovolných dražeb se podle oficiálních čísel v Česku od ledna do konce srpna meziročně více než zdvojnásobil na 450 dražeb. S nemovitostmi se za stejné období dražilo v 1 584 případech, za prvních osm měsíců roku 2009 to bylo 1 242 dražeb. „U nedobrovolných dražeb, jejichž počet vzrostl velice razantně, jde jednoznačně o to, že se na trh dostávají nemovitosti kvůli nespláceným hypotékám, respektive dalším spotřebitelským úvěrům,“ uvedl realitní odborník z dražební společnosti Naxos Libor Nevšímal.

Při výkupech nemovitostí se podle ředitele realitní kanceláře AAABYTY.CZ Otakara Šmída obracejí na „realitky“ tři typy zákazníků. První jen chtějí zjistit, jakou cenu má jejich nemovitost. Druzí potřebují financovat z prodeje svého bytu nebo domu nákup jiné nemovitosti, ke kterému se už smluvně zavázali. „Třetí skupinou jsou klienti, kteří se dostali do problémů, mají na své nemovitosti jednu či více exekucí a hrozí jim dražba. Tato skupina zákazníků je nejpočetnější,“ uvedl Šmíd. Na realitní kancelář se prý ale často obracejí až v době, kdy na odvrácení dražby nezbývá příliš času.