CouchSurfing - jak poznat cizí kulturu s prázdnou peněženkou

Praha - Už více než pět let lidé z celého světa nabízí svůj volný gauč či matraci hostům, kteří u nich můžou zadarmo přespat, ale hlavně poznat zemi tím nejlepším způsobem – přímo od místních. Tzv. CouchSurfing nabízí výbornou možnost k seznámení se s cizí kulturou a lidmi, navíc ubytování zadarmo může výrazně snížit rozpočet cestovatele. Netýká se přitom jen mladých lidí, v cizím bytě může přespat kdokoliv, komu bude jeho majitel věřit.

CouchSurfing ve stručnosti přibližuje Vítězslav Kašpar, ambasador CouchSurfingu za ČR: „CouchSurfing vznikl tak, že si člověk jménem Casey Fenton z Kalifornie koupil levnou letenku na Island a zjistil, že nemá kde přespat. Tak obeslal všechny studenty v Rejkjavíku a podařilo se mu, že ho někdo ubytoval na kolejích na gauči a o tom zážitku se zmínil svým kamarádům z univerzity. Společně vytvořili tento koncept a vyrobili webové stránky. Pak už se to šířilo samo, protože lidem se to líbilo.“

Například Šárka Čapková na CouchSurfing narazila, když plánovala co nejlevnější dovolenou: „Na dvou místech jsem nemohla najít levný hostel a tehdy teprve jsem začala hledat na CouchSurfingu a přistoupila na jeho koncept.“

CouchSurfing (zdroj: ČT24)

„Už tři roky jsem aktivní CouchSurfer. Vlastně pokaždé, když cestuji, tak využívám CouchSurfingu. Například loni jsem byl se svou matkou na Islandu. Dal jsem jí tento couchsurferský výlet k šedesátinám. A bylo to zajímavé. Byl jsem už taky v Gruzii, Arménii, Kambodži, všude možně,“ pochvaluje si tuto metodu cestování respektive ubytování Claus Bjürstrom ze Švédska.

Jan Kašparec, český CouchSurfer:

„Začal jsem dělat hostitele, protože jsem měl pocit, že jsem lidem dlužný. Když jsem ho využíval po světě, tak člověk nemůže jen brát, ale musí i dávat. Měl jsem pocit, že mám nějaký dluh vůči ostatním lidem a postupně mě to začalo bavit. Člověk si najednou uvědomí, že pozná hromadu lidí z různých koutů světa a dají se najít kamarádi. Netušil jsem, že takto si člověk udělá kamarády, ale je to tak.“

CouchSurfing už si v Čechách vyzkoušelo zhruba 13 tisíc lidí. „S různými úspěchy. Někdo to vzdá hned, někdo se na tom podílí. Řek bych, že v ČR je několik set lidí, možná i 2 000 lidí, kteří jsou nějak aktivní. Buď se schází, nebo hostí, nebo si pomáhají, nebo přes něj cestují. Já ani nemusím u někoho přespávat nebo někoho nechávat přespávat u mě, můžu jen mít status coffee or drink – tedy káva nebo zajít na drink a můžu se jen sejít,“ říká Kašpar.

„Kdybych nespal tady u Honzy, nikdy bych nenašel některé bary a restaurace, které jsme navštívili,“ neskrývá své nadšení CouchSurfer z USA Christopher Taw, který v Praze přijal nabídku ubytování Jana Kašparce.

Šárka Čapková, česká CouchSurferka:

„Když jsem se přihlašovala na CouchSurfing, tak mě lákala vidina ušetřit za ubytování, za cestování. Ale postupem času člověk vidí, že to není jen o těchto věcech. Je to i o tom vybírat si ne gauče, ale lidi, se kterýma si budete mít co říct a se kterýma vám setkání něco přinese.“

„Když takto cestujete, musíte být hodně otevření. Pokud nechcete slevit ze svých očekávání, pak můžete mít i negativní zkušenosti. Každý je totiž úplně jiný, setkáváte se s různými kulturami a zeměmi, kde se musíte přizpůsobit. Já svoje zkušenosti nenazývám negativní, ale zajímavé. Například když jsem hostil dívku z Číny a šli jsme na večeři, tak najednou začala jíst z mého talíře. Nejdřív mě to trochu pobouřilo, ale pak jsem si vzpomněl, že v Číně je tento způsob jezení normální,“ uzavírá švédský CouchSurfer Claus Bjürstrom.

  • CouchSurfing autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1933/193254.jpg
  • CouchSurfing autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1933/193257.jpg
  • CouchSurfing autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1933/193253.jpg
  • CouchSurfing autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1933/193255.jpg