Salmonela je až třikrát častější u kuřat z dovozu

Praha - Kuřecí maso z dovozu obsahuje nebezpečné bakterie salmonely až třikrát častěji než kuřata z ČR. Nepříliš povzbudivá data vzešla z testu Vysoké školy chemicko-technologické, jehož výsledky dnes prezentovala na tiskové konferenci Agrární komora. Zkoušky prokázaly u vzorků, které pocházely z dovozu, přítomnost patogenu ve 46 procentech případů, kdežto u vzorků označených původem ČR dosáhl jeho výskyt 14 procent. Komora navrhuje, že by měl stát zintenzivnit kontroly zejména dováženého masa a čeští zákazníci by měli preferovat kuřata od domácích producentů.

Vysoká škola chemicko-technologická testovala v červenci celkem 34 vzorků kuřecího masa, z nichž 13 bylo z dovozu. Dovážené kuřecí pocházelo především z Polska (10 vzorků), dva výrobky byly dovezeny z Brazílie, jeden z Francie. Existuje prý však podezření, že z dovozu pocházela také surovina pro výrobu některých produktů označených tuzemským původem.

Jan Veleba

„Rozdíl v chlazení jatečně opracovaných kuřat vodou a vzduchem způsobuje v nákladech rozdíl ve výši jedné až dvou korun na kilogram v neprospěch chlazení vzduchem.“

Jak uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba i přítomní zástupci tuzemských drůbežářských firem, na unijním trhu existují rozdílné požadavky na úroveň a průběh zpracování kuřat. Zatímco v České republice musí všichni drůbežáři při jejich chlazení používat vzduch, například Polsko má výjimku a může kuřata chladit vodou. Riziko výskytu patogenů v mase chlazeném vodou je přitom vyšší než u vzduchem chlazené drůbeže. Chlazení vzduchem je navíc pro výrobce nákladnější.

Nakažená kuřata sem dovezlo pět firem - Virema Trade, IKA, Kovář plus, Jaroš Group a Karapetjan. Podle podnikatelů v zemědělství je problém, že člověk často neví, odkud kupovaná drůbež pochází. „Myslím, že český zákazník by měl vědět, kde bylo kuře vyrobeno, a z toho si může vydedukovat, jakým způsobem,“ uvedl Andrej Babiš, majitel firmy Agrofert.

Zemědělci žádají, aby kontrol dovážených kuřat bylo víc. Problémem ale je, že jsou tyto testy drahé.

Jan Veleba
Jan Veleba