Ministerstvo školství selhalo při čerpání peněz z EU

Praha - Ministerstvo školství čerpá peníze z evropských fondů nejpomaleji ze všech. Upozornil na to dnes zveřejněný audit, který si nechal udělat ministr školství Josef Dobeš (VV). Kontrola ukázala, že manažeři sekce, která měla na ministerstvu čerpání peněz na starosti, naprosto selhali. Dobeš už kvůli tomu odvolal ředitele sekce Jana Vitulu (TOP 09), o dalším propouštění rozhodne Vitulův nástupce Jaroslav Kuba. Podle kritiků by však personální změny mohly čerpání peněz z fondů EU ještě více zkomplikovat.

Ministerstvo školství spravuje dva operační programy z celkových 19, z nichž může Česká republika čerpat peníze. „My jsme s našimi dvěma programy hluboko na chvostu v čerpání peněz,“ upozornil Dobeš. Na odboru pro čerpání evropských peněz proto nyní nastupuje krizový management, který má do čtyř týdnů rozhodnout, zda a kolik se bude propouštět.

Kuba: Práci odboru je třeba zefektivnit

0Nový šéf sekce pro čerpání evropských peněz Kuba chce zjednodušit administrativu a lépe
rozdělit úkoly mezi jednotlivé zaměstnance. „Nechystám žádné personální čistky,“ uvedl. Už nyní chce však dát samo výpověď asi 15 zaměstnanců.

Ministr přistoupil k prověrce v sekci pro čerpání evropských fondů proto, že podle něj tento odbor nepracoval efektivně. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj prý navíc na školství zaměstnávají v sekci pro EU víc zaměstnanců, než je nezbytně nutné. Už dříve Dobeš avizoval, že propustí až 30 procent úředníků, kteří měli čerpání peněz na starosti. K zeštíhlování svého úřadu přistoupil i z úsporných důvodů. Nyní pracuje na odboru spravujícím evropské dotace asi 230 lidí.

Kritici: Méně úředníků nebude na příval žádostí stačit

Proti Dobešovým krokům se postavil například lidovecký europoslanec Jan Březina, který se problematikou fondů EU zabývá. „Odvolání považuji za fatální přehmat hraničící s diletantstvím a jeho důvody za vykonstruované a motivované záměrem koncentrovat ve svých rukou veškerou moc na úřadě,“ prohlásil Březina.

Snížení počtu zaměstnanců prý může ohrozit čerpání evropských miliard nebo schválení projektů na nová vědecká centra a na zkvalitnění výuky, neměl by je totiž kdo vyřídit. Evropská komise přitom podle informací Radiožurnálu doporučila ministerstvu naopak přijmout během příštího půl roku až 70 nových lidí, kteří by umožnili úřadu pokrýt zvýšený počet žádostí. Tito úředníci jsou navíc z 85 procent placeni z EU, ministerstvo tudíž jejich propouštěním příliš neušetří. Pokud navíc Dobeš zruší některá pracovní místa, musí vyhozeným zaměstnancům zaplatit odstupné ze státní kasy.