Lego prohrálo spor o ochrannou známku pro své kostky

Brusel - Dánský výrobce legendárních hraček Lego opět neuspěl v soudní bitvě o získání ochranné známky pro své stavebnicové kostky v členských zemích Evropské unie. Evropský soudní dvůr dnes potvrdil dřívější rozhodnutí nižšího soudu, podle kterého nelze tuto ochrannou známku zaregistrovat. Společnost Lego tvrdila, že její kostky mají velmi charakteristický vzhled, takže jim může být ochranná známka udělena. Soud ale dospěl k závěru, že tvar kostek vyplývá z funkce, kterou mají plnit, což registraci ochranné známky podle práva EU znemožňuje.

„Podniky nemohou používat zákon o ochranných známkách k trvalému zachování exkluzivních práv souvisejících s technickými řešeními,“ uvádí se v soudním rozhodnutí.

Společnost Lego vznikla v roce 1932 jako výrobce dřevěných hraček. Celosvětově ji však proslavily až její populární stavebnice z umělohmotných kostiček. Část jejích příjmů tvoří také licenční poplatky z her na PC platformě. Výrobna hraček Lego se mimo jiné nachází také v Kladně. Tamní továrnu rok a půl provozovala singapurská společnost Flextronics, v roce 2008 ji však skupina Lego převzala zpět.