Japonsko zakročilo proti silnému jenu

Tokio - Silný jen způsobil, že Japonsko poprvé po šesti letech přikročilo k intervenci na devizovém trhu. Tímto způsobem hodlá zastavit růst domácí měny, který podkopává oživení třetí největší ekonomiky světa z recese. Po zásahu ministerstva financí a centrální banky klesl kurz jenu k dolaru o dvě procenta z 15letého maxima. Ministr financí Jošihiko Noda uvedl, že Tokio o zásahu informovalo zahraniční protějšky, naznačil však, že jednalo samo. Americké ministerstvo financí a centrální banka zatím odmítly krok Japonska komentovat.

„V případě nutnosti podnikneme rozhodné kroky včetně intervencí a zároveň budeme pozorně sledovat pohyby devizových trhů,“ vysvětlil Noda. I když o konkrétní formě zásahu neinformoval, centrální banka podle obchodníků zřejmě začala intervenovat nákupy dolarů kolem úrovně 83 jenů. Banka při devizových intervencích jedná s pověřením resortu financí.

Již v úterý zpevnila japonská měna k dolaru na nové 15leté maximum 83,25 JPY a dnes dál vzrostl na 82,87 JPY. Ve druhé polovině dnešního tokijského obchodování vlivem zásahu japonská měna klesla na 84,78 JPY.

Silný jen má negativní vliv na japonský export

Na druhou stranu však vzestup kurzu jenu poškozuje japonský vývoz, který je nyní hlavním motorem ekonomického růstu země a oživení z recese. Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí výrazně zpomalila tempo růstu ze zhruba pěti procent v prvním čtvrtletí na 1,5 procenta a vláda v minulých týdnech připravila další program ekonomické stimulace v hodnotě 915 miliard jenů (212 miliard korun).

„Když vláda v minulých volbách nastoupila, tak preferovala silnější kurz. Chtěla tím přilákat pozornost občanů, aby bylo levnější dovážené zboží. To bylo v kontrastu s tím, po čem volali exportéři,“ vysvětlil hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Do nynějška se vláda premiéra Naota Kana snažila zastavit růst jenu verbálními zásahy. Ovšem k intervenci se neodvažovala, zřejmě kvůli obavě, že bez spolupráce dalších zemí G7 by nebyla účinná.

Jen v posledních měsících roste jednak díky své pozici bezpečné měny, která těží z nejistoty investorů z vývoje globální ekonomiky. Vůči dolaru ji pak zvyšují vyhlídky na nadále nulové americké úroky a další kroky USA k uvolnění měnové politiky. Jen se tak dostává stále blíže ke svému rekordnímu maximu 79,75 JPY za dolar z roku 1994.

Analytik Džunja Tanase z japonské pobočky banky JP Morgan

„Objem intervencí pravděpodobně nebude takový jako v době, kdy Japonsko intervenovalo naposledy, takže to nebude stačit na zastavení poklesu dolaru k jenu. Nepravděpodobná je také spolupráce ostatních zemí.“

Naposledy Japonsko intervenovalo na devizových trzích v letech 2003-2004, kdy prodávalo domácí měnu celých 15 měsíců a celkem na trhu prodalo 35 bilionů jenů (7,8 bilionu korun). Analytici pochybují, zda nyní Japonsku pomohou v intervencích jiné země, protože v době oživování z hluboké recese potřebují i ony spíše slabší kurzy domácích měn, které vyhovují exportu.

Japonská burza
Zdroj: AP Photo
Autor: Ahn Young-joon