Státní dluh vyšplhal ke konci června na téměř 1,3 bilionu

Praha - Státní dluh České republiky opět na vzestupu - od počátku roku do konce června došlo k jeho zvýšení o téměř 68 miliard korun na 1,246 bilionu korun. Na základě metodiky Mezinárodního měnového fondu dnes údaje z počátku července potvrdilo ministerstvo financí. Každý Čech tak dluží přes 118 tisíc korun. Stát během posledních 12 měsíců zvýšil svůj dluh o téměř 109 miliard korun. Během loňského roku došlo k vzestupu státního dluhu o více než 178 miliard na 1,178 bilionu korun.

Od počátku roku do konce června se vnitřní zadlužení státu zvýšilo o 65,5 miliardy korun na 992,3 miliardy korun. Zahraniční dluh státu stoupl o 2,3 miliardy korun na 253,8 miliardy.

Ministerstvo financí si v letošním roce hodlá půjčit 280 miliard korun, v roce 2011 téměř 306 miliard a v roce 2012 téměř 313 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010. Podle posledních informací bude ovšem v roce 2011 hrubá výpůjční potřeba vlády zhruba 250 až 270 miliard korun, jak uvedl šéf resortu financí Miroslav Kalousek. „I v situaci snižujících se rozpočtových schodků je potřeba, aby Česká republika hradila minulé závazky,“ upozornil náměstek ministerstva financí Petr Pavelek.

Aleš Michl, analytik firmy Raiffeisenbank

„Tento dluh bude způsobovat v příštích měsících nárůst dlouhodobých úrokových sazeb a bude tlačit třeba ceny hypoték a dlouhodobých půjček spíše nahoru.“

Ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu na příští rok počítá s tím, že státní dluh vzroste v příštím roce o desetinu na 1472 miliard korun. V absolutním čísle to proti letošnímu roku znamená nárůst o 136,2 miliardy korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.