Japonský export slábne, domácí spotřeba ekonomice také nepomáhá

Tokio – Japonská obchodní bilance poprvé za patnáct měsíců zakolísala směrem dolů. V srpnu totiž její přebytek meziměsíčně klesl o více než třetinu na 103,2 miliardy jenů (22,4 miliardy korun). Ekonomové jsou v šoku. Očekávali naopak nárůst, a to téměř o polovinu. Může za to klesající tempo japonského vývozu kvůli silnému kurzu jenu a pomalejšímu růstu zahraničních ekonomik.

Japonsko se opírá o své odběratele, těm ale také dochází dech

Do Asie se z ostrovního státu doveze více než polovina exportu. V srpnu vývoz do tohoto regionu stoupl o 18,6 procenta. Dodávky do Číny se zvýšily podobně. Celkový dovoz do Japonska potom stoupl o 17,9 procenta na 5,12 bilionu jenů.

Video Propad japonského exportu
video

Propad japonského exportu

Pomalejší exportní růst představuje pro japonskou ekonomiku riziko. Kvůli slabé domácí spotřebě je totiž japonská ekonomika na zahraniční poptávce závislá. Země se tak ve snaze posílit svůj růst o rychle rostoucí okolní ekonomiky opírá. V těchto zemích ale růst slábne, protože v nich končí programy na podporu ekonomiky po světové krizi.

Japonské exportéry jako Toyotu a Sony navíc oslabuje silný kurz jenu, který tento měsíc dosáhl vůči dolaru 15letého maxima. Japonská vláda proto musela na devizovém trhu intervenovat, a to poprvé za šest let.