EU: Máte chuť na pomazánkové máslo? Kupte si „roztíratelný tuk“

Brusel – Evropské komisi se nezamlouvá české pomazánkové máslo. Nelíbí se jí, že název používá pro výrobek, který vlastnosti másla nemá. V unii se označení „máslo“ smí používat jen v případě, že výrobek obsahuje víc než 80 procent mléčného tuku. To v případě pomazánkového másla neplatí. Komise proto Českou republiku hodlá zažalovat. Spor českých mlékařů usilujících o zachování tradičního názvu výrobku s unijními úředníky trvá již několik let.

„Roztíratelný tuk“, nebo pomazánkové máslo?

V Česku je dovoleno používat označení pomazánkové máslo pro výrobky, které obsahují alespoň 31 procent mléčných tuků. Podle unijních norem bychom ale pomazánkovému máslu měli říkat „roztíratelný tuk“. Brusel však může výrobcům udělit výjimku. To je ale možné jen v případě, že jde o tradiční výrobek či o popis některých jeho vlastností. Jednou už Češi Brusel o výjimku žádali. Komise ji ale zamítla.

Evropská komise

„Výrobky s obsahem mléčného tuku nižším než 80 procent, a tedy s vyšším obsahem vody než v másle vyrobeném v souladu s právními předpisy EU, soutěží na trhu s tímto výrobkem. Vyšší obsah vody poskytuje výrobci těchto výrobků ekonomické výhody. To vede k nerovné soutěži.“

Brusel tvrdí, že označení pomazánkové máslo může mást i spotřebitele v různých členských státech EU. Pojem máslo se totiž ve stejném významu jako v češtině používá i v polštině, slovenštině, slovinštině a bulharštině. „V zájmu dodržování právních předpisů EU by Česká republika měla používat vhodné označení stanovené v jednotném nařízení o společné organizaci trhů, jako například roztíratelný tuk, nebo by měl obsah tuku být upraven na úroveň másla,“ doplnila komise.

Pomazánkové máslo má dlouhou tradici

Podle českých mlékařů se výrobek ze zakysané smetany a sušeného mléka začal poprvé vyrábět v roce 1977 v Liberecké mlékárně. Dodnes se vyrábí pouze v České republice a na Slovensku. Mezi tuzemskými spotřebiteli je pomazánkové máslo oblíbené. Obyvatel ČR v průměru ročně spotřebuje zhruba jeden kilogram této mléčné pomazánky. Největším výrobcem pomazánkového másla je tradičně Choceňská mlékárna.

Proto chtějí mlékaři výjimku, která by platila výlučně pro český trh, kde má výrobek více než třicetiletou tradici a těší se velké oblibě spotřebitelů. Při vývozu produktu za hranice České republiky by byl mléčný výrobek prodáván pod označením, které stanoví unijní legislativa, řekl dnes předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

Mlékaři již také připravili žádost o udělení označení Zaručená tradiční specialita. To je udělováno za účelem propagace tradičních produktů se zvláštní povahou. Argumentují také tím, že například jiný člen EU, Španělsko, získalo v minulosti výjimku pro dva své tradiční výrobky nesoucí v názvu slovo „máslo“, které také unijní definici nesplňují. „Obsahují výrazně méně tuku, navíc je v nich cukr,“ uvedl Kopáček.

Mléko
Mléko